Prezydent podpisał Kodeks wyborczy

19 stycznia Bronisław Komorowski podpisał ustawę z dnia 5 stycznia 2011 roku – Kodeks wyborczy, wprowadzający m. in. zasadę jednomandatowych okręgów wyborczych do Senatu oraz fakultatywność dwudniowych wyborów.

O tym czy wyborcy będą głosować jednego dnia czy też przez dwa dni będzie decydował organ zarządzający wybory - w przypadku wyborów samorządowych będzie to premier, prezydenckich – marszałek Sejmu, a parlamentarnych – prezydent.

Nowy dokument wyborczy wprowadza także jednomandatowe okręgi w wyborach radnych we wszystkich gminach bez względu na liczbę mieszkańców, poza miastami na prawach powiatu. Prezydent zapowiedział jednak wprowadzenie w późniejszym czasie okręgów jednomandatowych w miastach na prawach powiatu jak i w powiatach. Takie głosowanie umożliwi wybieranie konkretnych osób i egzekwowanie od nich zobowiązań wyborczych.

Kodeks reguluje także kwestię parytetów na listach wyborczych, uzależniając rejestrację list wyborczych od obecności na listach co najmniej 35% kobiet i co najmniej 35% mężczyzn. Według nowych zasad komitety wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21.

Ustawa wejdzie w życie w terminie sześciu miesięcy od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

wyborczyni

20.1.2011 20:1:0

kiedy jednomandatowe okręgi wyborcze do sejmu ?

Tego oczekują Polacy !

wyborca

20.1.2011 17:0:31

Re: Prezydent podpisał Kodeks wyborczy

Brawo , teraz czekam na podpisanie podobnej ustawy o wyborze posłów.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.12.2017

  Poprawa spójności terminologicznej systemu prawnego

  Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy spójności terminologicznej systemu prawnego ma celu dokonanie zmian w innych aktach prawnych, dostosowujących terminologię do aktualnego (...)

 • 7.8.2019

  Zmiany w Kodeksie wyborczym

  Celem zmian jest wprowadzenie korekt w regulacjach dotyczących składów Sądu Najwyższego rozpoznających sprawy z zakresu prawa wyborczego. Nowelizacja zakłada, że o ważności wyborów (...)

 • 22.10.2019

  Od nowego roku podwyżki dla żołnierzy zawodowych

  Prezydent RP podpisał rozporządzenie w sprawie określenia wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych.

 • 15.12.2018

  Zgromadzenia wspólników przez Internet?

  Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt zmiany ustawy – Kodeks spółek handlowych dotyczący możliwości udziału w zgromadzeniu wspólników spółki przy wykorzystaniu (...)

 • 5.9.2017

  Przyjęcie Konwencji Rady Europy w sprawie bezpieczeństwa imprez sportowych

  Prezydent RP podpisał dokumenty wprowadzające do polskiego porządku prawnego Konwencję Rady Europy w sprawie zintegrowanego podejścia do bezpieczeństwa, zabezpieczenia i obsługi podczas meczów (...)