Podatek VAT i akcyza

Procedura VAT-marża w elektronice jedynie przy dostawie używanego sprzętu

Skarbówka pilnuje platform aukcyjnych...

Podczas stałego monitoringu popularnych platform aukcyjnych resort finansów stwierdził powszechną praktykę stosowania procedury VAT-marża przy obrocie nowymi towarami. Dotyczy to przede wszystkim towarów z kategorii elektronika, zwłaszcza telefonów komórkowych oraz tabletów.

Kiedy stosuje się procedurę VAT-marża w elektronice?

Resort finansów przypmniał, że VAT-marża w elektronice ma zastosowanie wyłącznie do dostawy artykułów używanych, a nie nowych.

Stosowanie procedury VAT-marża reguluje ustawa o VAT (art. 120 ustawy o podatku od towarów i usług). W przypadku elektroniki ta szczególna procedura może dotyczyć wyłącznie artykułów używanych i to pod warunkiem, że zostały zakupione od:

  • osób innych niż podatnicy VAT;
  • podatników VAT, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona z VAT (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113);
  • podatników, jeżeli dostawa tych towarów podlegała procedurze VAT-marża.

Procedura VAT-marża może być więc stosowana tylko wówczas, gdy kupiono towar używany i zakup nie był opodatkowany VAT przez dostawcę. Zazwyczaj w procedurze VAT-marża sprzedawane są towary używane, skupowane od osób fizycznych, które nie są podatnikami.

Nie jest zatem prawnie możliwe stosowanie procedury VAT-marża do dostaw towarów nowych.

 

W związku z tym Ministerstwo Finansów ostrzegło:

  1. zastosowanie procedury VAT-marża do dostaw towarów nowych jest niezgodne z przepisami ustawy o VAT i może wskazywać na chęć zaniżenia podstawy opodatkowania VAT, co skutkuje powstaniem zaległości podatkowej oraz sankcji VAT;
  2. zastosowanie procedury VAT-marża, przy jednoczesnym odliczeniu podatku naliczonego od zakupu towarów jest niezgodne z przepisami ustawy o VAT i może prowadzić do powstania zaległości podatkowej oraz sankcji VAT.

Nie jest również prawnie możliwe zakupienie telefonów komórkowych, rozliczenie tego zakupu w schemacie odwróconego obciążenia i następnie sprzedaż w procedurze VAT-marża.

Powiadomienia dla podatników

Podatnicy, u których stwierdzono obrót tego rodzaju asortymentem, opodatkowany w procedurze VAT-marża, otrzymają powiadomienia o stwierdzonych przypadkach stosowania tej procedury w zakresie nowych towarów.

Powiadomienie dotrze jako:

Powiadomienia będą opatrzone podpisem „Ministerstwo Finansów Departament Poboru Podatków".

Ważne: powiadomienia w formie e-mailowej i wiadomości tekstowe SMS są generowane automatycznie. Prosimy nie odpowiadać na takie wiadomości.

Jednocześnie informujemy, że pisma informacyjne nie będą zawierać żadnych wezwań do zapłaty podatku, a w treści e-maila i wiadomości SMS nie będą umieszczane żadne odnośniki zewnętrzne (linki) ani załączniki w formie plików.


W przypadku otrzymania powiadomienia, wszelkie pytania i wątpliwości, a także wyjaśnienia co do prawidłowości rozliczenia podatku VAT z wykorzystaniem procedury VAT-marża, należy kierować bezpośrednio do właściwych urzędów skarbowych, które zostały powiadomione o sprawie.

 

Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017, poz. 1221 ze zm.) - art. 120.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: