Procedury rejestracyjne dla firm. Uda się je skrócić?

Rząd chce, żeby pracodawcy nie musieli zgłaszać danych o miejscu, rodzaju i zakresie wykonywanej działalności gospodarczej dwóm inspekcjom.

Takie rozwiązanie pozwoli skrócić czas rejestracji firmy o dwa dni. Pracodawcy będą mogli pominąć zgłoszenie wspomnianych informacji Państwowej Inspekcji Pracy oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Według założeń rządu, obie inspekcje mogą uzyskiwać je z rejestru podmiotów, prowadzonego przez GUS oraz kont płatników z ZUS.

Zamiast sześciu procedur rejestracyjnych zostaną więc cztery. Tym samym przedsiębiorcy, rozpoczynający działalność gospodarczą, szybciej uporają się z formalnościami w Urzędzie Skarbowym.
Porady prawne
Zgodnie z założeniami, od tamtejszego naczelnika będą otrzymywać potwierdzenie o nadaniu numeru NIP w ciągu trzech, a nie - jak dotąd - czternastu dni. Szybciej więc będą mogli rozpocząć faktyczną pracę.

Jak podaje Centrum Informacji Rządu, zmiany dotyczące ograniczenia procedur rejestracyjnych znalazły się w założeniach do projektu zmian w Kodeksie pracy oraz ustawach o statystyce publicznej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

(JP)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kajja 2014-06-20 10:52:46

    Oby. Założenie własnej firmy w Polsce jest bardzo trudne. Papierologi pełno, pogubić się w tym można. Do tego dochodzą nieuczciwi kontrahenci i z najlepszego pomysłu może nic nie wyjść.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika