Program Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 przesłany do Komisji Europejskiej

30 czerwca 2008 r. Program Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013 został przesłany do Komisji Europejskiej do zatwierdzenia.

Program Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska-Rosja 2007-2013, w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa, będzie stanowił kontynuację Programu Sąsiedztwa Litwa - Polska - Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004-2006.

Głównym celem Programu jest doprowadzenie do usunięcia barier efektywnej współpracy transgranicznej i zapewnienie dogodnych warunków dla łączenia potencjałów ponad granicami oraz odpowiedniego środowiska społecznego, kulturowego i przyrodniczego dla mieszkańców, turystów i inwestorów w obszarze wsparcia. Cel ten realizowany będzie poprzez dofinansowywanie niekomercyjnych projektów w ramach następujących priorytetów i działań:

  • Priorytet 1. Przyczynianie się do rozwiązywania wspólnych problemów i wyzwań

    • Działanie 1.1 Zrównoważone wykorzystanie środowiska

    • Działanie 1.2 Poprawa dostępności

  • Priorytet 2. Wspieranie rozwoju społecznego, gospodarczego i przestrzennego

    • Działanie 2.1 Rozwój turystyki

    • Działanie 2.2 Rozwój potencjału ludzkiego poprzez poprawę warunków społecznych, rządzenia i szans edukacyjnych

    • Działanie 2.3 Zwiększenie konkurencyjności MŚP i rozwój rynku pracy

    • Działanie 2.4 Wspólne planowanie przestrzenne i społeczno-ekonomiczne

  • Priorytet horyzontalny - kontakty międzyludzkie (mikroprojekty).

Całkowity budżet Programu wynosi 132,1 mln EUR. Przewidywany poziom dofinansowania to 90 proc. całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu. Część dofinansowania będzie mogła być przekazana w formie zaliczki.

Potencjalnymi beneficjentami Programu mogą być instytucje prowadzące działania o charakterze non-profit przyczyniające się do realizacji priorytetów Programu, w tym np.

władze lokalne i regionalne, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, euroregiony. Dofinansowanie będą mogły uzyskać projekty realizowane w obszarze wsparcia Programu, zarówno projekty o charakterze infrastrukturalnym, jak i projekty nieinwestycyjne przyczyniające się do osiągania celów Programu poprzez spotkania, wymiany, seminaria, imprezy o charakterze masowym, publikacje itp.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego będzie pełniło rolę Wspólnej Instytucji Zarządzającej Programu. W jego kompetencjach znajdzie się m.in. podpisywanie umów o dofinansowanie z beneficjentami z Polski, Litwy i Rosji. Decyzję o przyznaniu dofinansowania dla projektów będzie podejmował Wspólny Komitet Monitorujący, w skład którego wejdą przedstawiciele władz centralnych i regionalnych trzech państw uczestniczących w Programie.

Informacje na temat Programu oraz dokument programowy są dostępne pod adresem:
http://www.interreg.gov.pl/20072013/instrument+sasiedztwa/pl-lt-ru/

Źródło: www.mrr.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika