Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013
23 czerwca 2008 r. został przesłany do zatwierdzenia do Komisji Europejskiej Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013.
Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013, w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa, będzie stanowił kontynuację Programu Sąsiedztwa Polska-Białoruś-Ukraina INTERREG IIIA/Tacis CBC 2004-2006.
Głównym celem Programu jest wspieranie transgranicznych procesów rozwojowych. Cel ten realizowany będzie poprzez dofinansowywanie niekomercyjnych projektów w ramach następujących priorytetów i działań:
Priorytet 1. Wzrost konkurencyjności obszaru przygranicznego
Działanie 1.1. Lepsze warunki dla przedsiębiorczości
Działanie 1.2. Rozwój turystyki
Działanie 1.3. Poprawa dostępności regionu
Priorytet 2. Poprawa jakości życia
Działanie 2.1. Ochrona środowiska w obszarze przygranicznym
Działanie 2.2. Sprawne i bezpieczne granice
Priorytet 3. Współpraca sieciowa oraz inicjatywy społeczności lokalnych
Działanie 3.1. Rozwój regionalnych i lokalnych możliwości współpracy transgranicznej
Działanie 3.2. Inicjatywy społeczności lokalnych
Całkowity budżet Programu wynosi 186,2 mln EUR. Przewidywany poziom dofinansowania to 90 proc. całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu. Część dofinansowania będzie mogła być przekazana w formie zaliczki.
Potencjalnymi beneficjentami Programu mogą być instytucje prowadzące działania o charakterze non-profit przyczyniające się do realizacji priorytetów Programu, w tym np. władze lokalne i regionalne, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, euroregiony. Dofinansowanie będą mogły uzyskać projekty realizowane w obszarze wsparcia Programu, zarówno projekty o charakterze infrastrukturalnym, jak i projekty nieinwestycyjne przyczyniające się do osiągania celów Programu poprzez spotkania, wymiany, seminaria, imprezy o charakterze masowym, publikacje itp.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego będzie pełniło rolę Wspólnej Instytucji Zarządzającej Programu. W jego kompetencjach znajdzie się m.in. podpisywanie umów o dofinansowanie z beneficjentami z Polski, Białorusi i Ukrainy. Decyzję o przyznaniu dofinansowania dla projektów będzie podejmował Wspólny Komitet Monitorujący, w skład którego wejdą przedstawiciele władz centralnych i regionalnych trzech państw uczestniczących w Programie.
Informacje na temat Programu oraz dokument programowy są dostępne pod adresem:
http://www.interreg.gov.pl/20072013/instrument+sasiedztwa/pl-bl-uk/
Źródło: www.mrr.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?