Projekt Krajowego Systemu e-Faktur

Rząd przyjął projekt - co przewiduje?

Przyjęty przez Radę Ministrów KSeF ma na celu przyspieszenie cyfryzacji sektora publicznego. Projekt ma ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie biznesu. Polscy przedsiębiorcy od ponad roku mają możliwość dobrowolnego wystawiania e-faktur poprzez KSeF. Obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie od 1 lipca 2024 r.

Krajowy System e-Faktur pozwoli na unowocześnienie:

  • procesów fakturowych,
  • obiegu dokumentów,
  • wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.

Porady prawne

Jednolity standard e-faktury uprości proces dokumentowania transakcji, przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów. Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności.

Polscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2022 r. mają możliwość dobrowolnego wystawiania faktur poprzez KSeF. Obecnie e-faktura działa, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.

Najważniejsze rozwiązania w projekcie

  • Wprowadzone zostanie obowiązkowe e-fakturowanie przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Z KSeF nie trzeba będzie korzystać przy wystawianiu faktur na rzecz konsumentów.
  • E-faktury obejmą czynności podlegające VAT dokonywane pomiędzy przedsiębiorcami oraz na rzecz organów publicznych.
  • Obowiązek wystawiania e-faktur będzie dotyczył podatników, którzy posiadają siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
  • Nowe przepisy uproszczą rozliczenia między przedsiębiorcami oraz zwiększą szybkość wymiany danych między kontrahentami. Dzięki rozwiązaniu nastąpi także generalne skrócenie podstawowego terminu zwrotu VAT o 30 proc., czyli z 60 do 40 dni.
  • Ponadto, dzięki stosowaniu KSeF, nie trzeba będzie drukować faktur oraz wprowadzać ich ręcznie do systemów księgowych. Nie będzie także możliwości zgubienia faktury. System e-faktur zwiększy również szybkość wymiany danych w kontaktach między kontrahentami.

Elektronizacja wiążących informacji (e-WIS)

Projekt przewiduje także wprowadzenie wyłącznie elektronicznej obsługi wiążących informacji - WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) oraz WIS (wiążąca informacja stawkowa) - poprzez rozbudowę i dostosowanie funkcjonujących już systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych – PUESC).

Proponowane rozwiązania bazują na rozszerzeniu potencjału już funkcjonujących narzędzi KAS i nie wymagają technologicznego wdrożenia u podatników. Projekt nie wymaga dodatkowych wdrożeń u przedsiębiorców, nie ogranicza również dostępu do instrumentów takich jak WIS, WIA, WIT i WIP.

Obowiązek e-fakturowania

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw przewiduje wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Nowe przepisy uproszczą rozliczenia między przedsiębiorcami oraz zwiększą szybkość wymiany danych między kontrahentami. Dzięki rozwiązaniu nastąpi także generalne skrócenie podstawowego terminu zwrotu VAT o 30 proc., czyli z 60 do 40 dni. Obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie zasadniczo od 1 lipca 2024 r. Dla mniejszych przedsiębiorców, którzy nie rozliczają się z VAT, termin ten zostanie jeszcze wydłużony o 6 miesięcy, czyli będzie to 1 stycznia 2025 r.

Obecne przepisy przewidują możliwość nieobowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Rozwiązanie, które  wprowadzone zostało w 2021 r., miało przyczynić się do nabrania doświadczenia przez podatników i administrację podatkową, a także przygotować ich do wprowadzenia powszechnego systemu e-faktur.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika