Prywatne rozmowy przez służbowy telefon objęte podatkiem PIT

Jeżeli pracodawca pokrywa koszty prywatnych rozmów telefonicznych ze służbowego telefonu, to pracownik uzyskuje przychód w rozumieniu ustawy o PIT.

Jak informuje Gazeta Prawna rozdzielenie rozmów prywatnych od służbowych możliwe jest na podstawie bilingu. Potwierdza on połączenia, które były wykonywane w związku wypełnianymi służbowymi zadaniami.

Stanowi to podstawę do udokumentowania poniesionych wydatków i zaliczenia ich do kosztów podatkowych przedsiębiorstwa. Pracodawca zatem wystawia fakturę VAT na pracownika z tytułu wykonywanych przez niego rozmów telefonicznych.

Podsumowując, do przychodu pracownika zalicza się tę część wydatków na rozmowy prywatne, którą pokrywa pracodawca. Możne tę kwotę jednak wpisać w koszty podatkowe, które zmniejszają podstawę opodatkowania w rozumieniu przepisów ustaw o PIT i CIT.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • jan 2014-09-23 11:26:47

    proponuję ogarnąc kontrolą ministerstwa również prywatne pobyty pracowników w WC.I opodatkowac wdłg stawek korporacji szaletowych I tak czasu nadal nie starczy na pilnowanie potopu bezakcyzowych paliw/zwanych rozpuszczalnikami/ czy alkoholu zwanego koncentratem do spryskiwaczy


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika