e-prawnik.pl Porady prawne

Zawarcie małżeństwa

Rodzice a dzieci

Dobra osobiste

Przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich o Paradzie Równości

9.6.2008

W dniu 7 czerwca br. przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich z Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego wziął udział w obserwacji przebiegu zgromadzenia publicznego organizowanego przez Fundację Równości. Obserwacja odbyła się przy współpracy z Komendantem Stołecznym Miasta Warszawy.

Parada Równości - osób o odmiennej orientacji seksualnej oraz osób sprzeciwiających się homofobii i dyskryminacji gejów i lesbijek była zwieńczeniem trwających od tygodnia Dni Równości, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Żyj, Kochaj, Bądź". Zgromadzenie, w którym uczestniczyło około 5 tys. osób, rozpoczęło się na Placu Bankowym, a następnie przeszło ulicami: Marszałkowską, Piękną oraz Alejami Ujazdowskimi. Zakończyło się pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

W zorganizowanym manifeście Fundacja Równości domagała się m.in. prawa do zawierania związków partnerskich, rzetelnej edukacji społeczeństwa, a nie ugruntowywania stereotypów na temat homoseksualizmu oraz prawa do ochrony przed dyskryminacją. W barwnym korowodzie, niosąc chorągiewki symbolizujące tolerancję, szli ludzie w różnym wieku - młodzież, osoby starsze, a także rodziny z dziećmi, było też wielu gości z zagranicy.

Parady Równości odbywają się w Polsce od 2001 r. Od tamtej pory, co roku, w maju lub w czerwcu lesbijki, geje oraz ich sympatycy wychodzą na ulice Warszawy, aby manifestować swoją obecność w polskim społeczeństwie. Parada przebiegła spokojnie, bez większych zakłóceń, pracę służb porządkowych należy ocenić jako prawidłową.

Źródło: www.rpo.gov.pl

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ