Przejście z pracy na emeryturę

GUS opublikował wyniki badań "Przejście z pracy na emeryturę".

Badaniem objęto osoby w wieku 50-69 lat wg cech demograficzo-społecznych (wiek, płeć, poziom wykształcenia) i miejsca zamieszkania, obecny status na rynku pracy osób w wieku 50-69 lat, planowany wiek przejścia na emeryturę, głównie przyczyny przejścia na emeryturę, wcześniejszą emeryturę lub powody przedłużenia okresu pracy.

Badanie modułowe BAEL „Przejście z pracy na emeryturę” zostało częściowo sfinansowane przez Komisję Europejską. Publikacja wyników badania została w całości przygotowana przez GUS i osoby współpracujące, a Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za upowszechnienie i wykorzystanie zawartych w niej informacji. 

Najwyższy jest udział osób przechodzących na emeryturę w wieku 55-59 lat (46,6%). Nieco ponad ¼ (25,5%) obserwowanej populacji przeszła na świadczenie emerytalne w wieku 60-64 lat, a niecałe 9% - w wieku 65-69 lat.

Osoby w wieku 50-69 lat pobierające świadczenia emerytalne, to głównie bierni zawodowo (85,7%), co siódmyemeryt (13,7%) łączy pobieranie emerytury z pracą zarobkową, a marginalna część emerytów ma status osoby bezrobotnej. Pracujący emeryci, to w większości kobiety (53,0% ogółu). Ponad 1/3 ogółu pracującychemerytów jest w wieku 65-69 lat.

PDF: Pobierz (3800,10 KB)
XLS: Pobierz (967,50 KB)

Notatka informacyjna do publikacji "Przejście z pracy na emeryturę"

Źródło: www.stat.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika