Program „PrzemysÅ‚ 4.0”
30 mln złotych z MPiT na wsparcie przedsiębiorców w transformacji przemysłowej
30 mln złotych na wsparcie przedsiębiorców, jednostek naukowych, klastrów innowacyjnych oraz organizacje pozarządowe. W drodze konkursu, zostaną wyłonione Huby Innowacji Cyfrowej (Digital Innovation Hubs), które w sposób ustandaryzowany będą wspierać przedsiębiorców w transformacji cyfrowej. Program ustanowił 24 lipca br. Minister Przedsiębiorczości i Technologii, realizując politykę innowacyjną państwa.
- "Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wskazuje inteligentnÄ… reindustrializacjÄ™ jako jeden z filarów nowego modelu gospodarczego dla Polski. To m.in. wdrażanie nowych cyfrowych rozwiÄ…zaÅ„ techniczno‑technologiczno-organizacyjnych. Konsekwentnie prowadzimy dziaÅ‚ania, które pokazujÄ… polskim przedsiÄ™biorcom drogÄ™ do przemysÅ‚u 4.0." – powiedziaÅ‚ Marcin Ociepa, Sekretarz Stanu w Ministerstwie PrzedsiÄ™biorczoÅ›ci i Technologii.
– "Wspieramy w polskie firmy i skracamy im tÄ™ drogÄ™, jednak finalnie to przedsiÄ™biorcy sami muszÄ… podjąć dziaÅ‚ania, które wÅ‚Ä…czÄ… ich w bieg transformacji cyfrowej" – dodaÅ‚ wiceszef resortu, który odpowiada za innowacje.
Działania Hubów będą skierowane bezpośrednio do przedsiębiorców i będą koncentrować się na:
- Informowaniu o potencjale transformacji przemysłowej i skutkach dla modeli biznesowych; najnowocześniejszych technologiach cyfrowych i korzyściach, które niosą dla firm;
- Działaniach demonstracyjnych, dzięki którym przedsiębiorcy będą mogli w sposób praktyczny zapoznać się z procesami opartymi na najnowocześniejszych technologiach cyfrowych, wraz z możliwością wykorzystania ich w swojej firmie (symulacja procesów, wykonanie prototypów);
- Edukacji i szkoleniach, których celem jest przekazanie przedsiębiorcom i ich (potencjalnym) pracownikom wiedzy z zakresu najnowocześniejszych technologii cyfrowych i umiejętności ich stosowania;
- Doradztwie, które będzie polegać na wskazaniu przez Hub możliwości wprowadzenia optymalizacji lub innowacji w sposobie wytwarzania produktów lub świadczenia usług. Ponadto współpraca może zakończyć się przygotowaniem dla danego przedsiębiorcy planu transformacji cyfrowej jego przedsiębiorstwa;
- Działaniach implementacyjnych tj.:
- wdrożeniowych, w formie pomocy przy integracji i uruchamianiu nowych: maszyn, urządzeń oraz oprogramowania;
- integrujących, których celem jest ułatwienie przez Hub przekazywania, wymiany doświadczeń i budowa sieci kompetencji.
Rozwiązania technologiczne, które będą głównym obszarem specjalizacji Hubów to:
- łączność w technologii 5G,
- algorytmy uczÄ…ce siÄ™ (Sztuczna Inteligencja), w tym systemy autonomiczne,
- Internet Rzeczy (IoT),
- BIM (Building Information Modelling),
- chmura obliczeniowa,
- technologie kwantowe (Quantum Computing),
- rozszerzona i wirtualna rzeczywistość (AR i VR),
- automatyka i robotyka (Computer Integrated Manufacturing),
- cyberbezpieczeństwo,
- technologie przyrostowe (druku 3D),
- mikroelektronika.
Kto może aplikować?
- przedsiębiorcy;
- podmioty statutowo działające na rzecz innowacyjności gospodarki, będące:
- jednostkami naukowymi,
- podmiotami prowadzącymi na podstawie posiadanego statutu działalność o charakterze not-for-profit,
- technikami, szkołami branżowymi i Centrami Kształcenia Praktycznego,
- klastry innowacyjne;
- partnerzy społeczni i gospodarczy.
Forma aplikacji
Aplikacja do programu oparta bÄ™dzie na modelu Business Model Canvas autorstwa M. Ostenwaldera (opisanego w książce „Tworzenie modeli biznesowych. PodrÄ™cznik wizjonera”), wedÅ‚ug którego aplikujÄ…cy definiujÄ… propozycje wartoÅ›ci dla klienta, identyfikujÄ… docelowych klientów oraz wskazujÄ… wymagane do tego dziaÅ‚ania, zasoby, kanaÅ‚y dotarcia, partnerów i strukturÄ™ kosztów.
Kwalifikacja uczestników do programu będzie oceniana według kryteriów formalnych i merytorycznych określonych w regulaminie.
Program będzie realizowany do 2021 roku.
Przemysł 4.0
Cel programu
Celem programu jest wyłonienie, rozbudowa i uzupełnienie potencjału ośrodków, które posiadają zdolność do pełnienia roli Hubów Innowacji Cyfrowych (Digital Innovation Hubs), wypracowanie dobrych praktyk i standaryzacja świadczonych przez nie usług wsparcia przedsiębiorców w zakresie produktowej, usługowej oraz organizacyjnej transformacji, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, takich jak:
- łączność w technologii 5G,
- algorytmy uczÄ…ce siÄ™ (Sztuczna Inteligencja), w tym systemy autonomiczne,
- Internet Rzeczy (IoT),
- BIM (Building Information Modelling),
- chmura obliczeniowa,
- technologie kwantowe (Quantum Computing),
- rozszerzona i wirtualna rzeczywistość (AR i VR),
- automatyka i robotyka (Computer Integrated Manufacturing),
- cyberbezpieczeństwo,
- technologie przyrostowe (druku 3D),
- mikroelektronika.
Adresaci Programu
Adresatami programu są przedsiębiorcy, którzy mają potrzebę implementacji rozwiązań z obszaru Przemysłu 4.0.
Uprawnieni do otrzymania pomocy finansowej w ramach Programu Ministra są HUBy Innowacji Cyfrowych, tj. związki/konsorcja zawarte pomiędzy podmiotami takimi jak: przedsiębiorstwa, jednostki naukowe, klastry innowacyjne oraz organizacje pozarządowe.
Okres naboru
Okres naboru do Programu trwa przez 30 dni od dnia ogłoszenia właściwego konkursu.
Okres trwania programu
Program trwa od momentu ogłoszenia właściwego konkursu do 15 listopada 2021 r.
Oczekiwane efekty
Uczestnicy Programu będą zobowiązani do realizacji co najmniej trzech spośród następujących działań:
- informacyjno-promocyjnych, których celem jest skuteczne dotarcie do jak najszerszej grupy przedsiębiorców z informacjami o:
- potencjale transformacji cyfrowej i jej skutkach dla modeli biznesowych,
- stanie aktualnie zachodzących zmian technologicznych w ramach wytwarzania produktów i świadczenia usług,
- potencjale najnowocześniejszych technologii cyfrowych, roli jaką odgrywają i korzyści z ich zastosowania,
- możliwości skorzystania z innych działań realizowanych przez dany Hub.
- demonstracyjnych, których celem jest umożliwienie praktycznego zapoznania się przedsiębiorców z procesami opartymi na najnowocześniejszych technologiach cyfrowych oraz możliwością ich wykorzystania w wytwarzaniu własnych produktów lub świadczeniu własnych usług, włącznie z możliwością symulacji wybranych procesów danego przedsiębiorcy, w tym także wykonania prototypów.
- edukacyjno-szkoleniowych, których celem jest przekazanie przedsiębiorcom i ich (potencjalnym) pracownikom wiedzy z zakresu najnowocześniejszych technologii cyfrowych i umiejętności stosowania ich do unowocześnienia sposobu wytwarzania produktów lub świadczenia usług, ewentualnie do wytwarzania przez danego przedsiębiorcę nowych produktów lub świadczenia nowych usług.
- doradczych, których celem jest wskazanie przez Hub możliwości wprowadzenia optymalizacji lub innowacji w istniejącym sposobie wytwarzania produktów lub świadczenia usług, ewentualnie wytwarzania przez danego przedsiębiorcę nowych produktów lub świadczenia nowych usług opartych na najnowocześniejszych technologiach cyfrowych. Działania doradcze mogą być zakończone przygotowaniem dla danego przedsiębiorcy dokumentu dotyczącego planu transformacji cyfrowej jego przedsiębiorstwa.
- Implementacyjnych, tj.:
- wdrożeniowych, których celem jest wsparcie zastosowania w działalności przedsiębiorcy rozwiązań opartych na najnowocześniejszych technologiach cyfrowych, w formie pomocy przy integracji i uruchamianiu nowych: maszyn, urządzeń oraz oprogramowania,
- integrujących, których celem jest ułatwienie przez Hub przekazywania, wymiany doświadczeń i budowa sieci kompetencji.
Szczególnie pożądaną formą integracji powyższych usług jest fabryka ucząca (learning factory).
Budżet
Zakładany budżet programu to ok. 30 mln zł. W zależności od dostępności środków budżet może ulec zmianom.
Forma aplikacji
Aplikacja do programu oparta bÄ™dzie na modelu Business Model Canvas autorstwa M. Ostenwaldera (opisanego w książce „Tworzenie modeli biznesowych. PodrÄ™cznik wizjonera), wedÅ‚ug którego aplikujÄ…cy definiujÄ… propozycje wartoÅ›ci dla klienta, identyfikujÄ… docelowych klientów oraz wskazujÄ… wymagane do tego dziaÅ‚ania, zasoby, kanaÅ‚y dotarcia, partnerów i strukturÄ™ kosztów.
Żródło: http://tworzycinaczej.pl/biznes-model-canvas/
Kwalifikacja uczestników do programu będzie oceniana według kryteriów formalnych i merytorycznych określonych w regulaminie.
Kontakt
W celu uzyskania dodatkowych informacji moliwz jest konakt pod adresem e-mail: konkursdih@mpit.gov.pl
Zob.:
- program ministra "przemysł 4.0"
- decyzja mpit "przemysł 4.0"
Podstawa prawna:
- obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 8 grudnia 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U. 2018 poz. 141).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?