Przepisy o kasacji wyroku NSA niekonstytucyjne?

Trybunał Konstytucyjny zbada, czy przepisy prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi dotyczące wniesienia skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego są zgodne z konstytucją. Chodzi o odmowę przywrócenia terminu na wniesienie skargi do NSA.

Już jutro Trybunał Konstytucyjny rozpozna połączone skargi konstytucyjne dwóch osób, dotyczące ustania przyczyn uchybienia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności:

- art. 87 § 1 w związku z art. 88 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( dalej p.p.s.a.), - rozumianych w ten sposób, iż za ustanie przyczyny uchybienia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej przyjmuje się moment doręczenia na piśmie pełnomocnictwa pełnomocnikowi przydzielonemu z urzędu skarżącemu z art. 45 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 i 2 oraz art. 2 konstytucji,

Porady prawne

- art. 177 § 1 Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - z art. 45 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 i 2 oraz art. 2 konstytucji,

- art. 177 § 1 Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - z art. 45 ust. 1 w związku z art. 176 ust. 1 konstytucji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał skarżącej pomoc prawną obejmującą ustanowienie pełnomocnika. Okręgowa Rada Adwokacka wyznaczyła adwokata. Wniósł on w imieniu skarżącej skargę kasacyjną od wyroku WSA wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.

WSA z uwagi na złożenie wniosku o przywrócenie terminu po upływie siedmiodniowego terminu określonego w art. 87 § 1 p.p.s.a., sąd, na podstawie art. 88 p.p.s.a., odmówił przywrócenia terminu do złożenia skargi kasacyjnej. Wskazał m.in., że w rozpatrywanej sprawie siedmiodniowy termin, o którym mowa w art. 87 § 1 p.p.s.a., powinien być liczony od dnia, w którym pełnomocnik otrzymał udzielone przez stronę pełnomocnictwo wraz z niezbędnymi aktami sprawy.

Następnie WSA odrzucił skargę kasacyjną, bo uznał, że skarga kasacyjna została wniesiona po upływie terminu. Zażalenie skarżącej i oddalił NSA.

Zdaniem skarżącej zaskarżone przepisy naruszają konstytucyjne zasady prawa do sądu, sprawiedliwości społecznej oraz zaufania obywateli do organów władzy publicznej.

Drugą sprawą jest sprawa w której wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę skarżącego na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego dotyczącą świadczenia rodzinnego. Dla skarżącego został ustanowiony pełnomocnik z urzędu, w celu reprezentowania go przy sporządzaniu i wnoszeniu skargi kasacyjnej od tego wyroku. Następnie pełnomocnik wystąpił z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, wnosząc jednocześnie tę skargę. WSA odrzucił wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał iż skarga kasacyjna skarżącego została wniesiona z uchybieniem ustawowego terminu i jako spóźniona podlegała odrzuceniu.

Skarżący wskazał w skardze konstytucyjnej, że norma prawna wyinterpretowana przez NSA zamknęła mu drogę dochodzenia naruszonych praw i wolności, naruszając w ten sposób konstytucję. Zdaniem skarżącego postanowienie NSA stanowiło podstawę do odrzucenia skargi kasacyjnej, w wyniku czego naruszono również prawo do sprawiedliwego rozpatrzenia sprawy.

Oddalenie zażalenia na postanowienie sądu pierwszej instancji odrzucające wniosek o przywrócenie terminu do złożenia skargi kasacyjnej, skutkujące odrzuceniem skargi kasacyjnej, prowadzi do pozbawienia go także prawa do dwuinstancyjnego postępowania sądowego.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Vit 2015-05-22 22:39:55

    Niekonstytucyjne są również przepisy o niedopuszczeniu skargi o niezgodne z prawem orzeczenie SA, przesłane do rozpoznania przez Sąd Najwyższy. Dotyczy to chyba i skargi kasacyjnej. Skargę sporządzoną przez pełnomocnika, rozpoznaje jeden sędzia SN w tzw. przedsądzie decydując o dopuszczeniu skargi do rozpoznania przez SN. Rozpoznanie trwa prawie rok czasu. Szuka się drobnych błędów typu brak załącznika itp., tak długo szuka, aż pełnomocnik popełni błąd lub wyśle po terminie, natychmiast odrzuca skargę i pisze pismo do OIRP o ukaranie pełnomocnika za wystąpienie ze skargą. Wiadomo, że akta sądowe stanowią komplet dokumentów i załączniki (duplikaty)są zbędne. Inny przykład, po dosłaniu załączników, SSN zażądał nowego pełnomocnictwa dla tego samego prawnika, a po otrzymaniu odrzucił czy oddalił skargę jako złożoną po terminie 2 - letnim. Jaki to ma związek z prawem i sprawiedliwością? Jest to celowe odbieranie obywatelom prawa do trzeciej instancji. Zgodnie z art 183 Konstytucji, SN winien sprawować nadzór nad działalnością sądów powszechnych, a jednak nie czyni tego. Winnym jest obywatel. Przepisy i postępowanie jest niekonstytucyjne.Podobno w ten sposób odrzuca się przeszło 90% skarg kierowanych do SN.

  • osoba nie bedaca 2015-05-21 14:44:19

    a ja sie pytam jeszcze raz? - czy wogole zasadne jest stosowanie prawa jesli to "prawo" nie jest prawem tylko bezwzglednym wykonywaniem powiedzenia slynnego w PRL-u "dajcie czlowieka, a ja juz na niego haka znajde!!!!" - jest to stosowane dopiero dzisiaj - szczegolnie w NSA i rejonowkach powszechnie, wiec po co wogole te sciemy, sprawe o przestepczosc wydania decyzji administracyjnej w sprawie uwlaszczenia dzieci kwaterunkowych najemcow w nieruchomosci skomunalizowanej - tak skomunalizowanej - prowadzili tak dlugo 23 lata, ze dzisiaj wszystko juz jest podmienione, a urzednicy po drabine awansujacy pisza nadal i poswiadczaja nieprawde! nasze sady sa chore i sprawy wlasnosciowe, podlegaja korupcji, a nie osodam i prawu wiec o czym my wogole mowimy!!! do boju Polsko - to piekna piesn!!!!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika