Rada Ministrów przyjęła program przygotowań do Prezydencji

Rada Ministrów zaakceptowała program przygotowań Rzeczypospolitej Polskiej do objęcia i sprawowania przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, przedłożony przez pełnomocnika rządu do spraw przygotowania organów administracji rządowej i sprawowania przez RP przewodnictwa w Radzie UE.

Program określa działania, jakie powinny zostać podjęte w latach 2009-2011, aby Polska skutecznie przygotowała się do sprawowania przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

Zadania polskiej prezydencji skupią się wokół trzech najważniejszych kwestii. Głównym celem będzie przewodniczenie pracom Rady UE oraz jej komitetom i grupom roboczym, a także przewodniczenie spotkaniom Rady Europejskiej. Przewodnictwo to wiąże się ze zapewnieniem dobrej organizacji i logistyki wielu spotkaniom merytorycznym. 

Drugim zadaniem prezydencji będzie reprezentowanie Rady wobec innych instytucji UE, w szczególności wobec Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Również skuteczna współpraca w ramach procesu legislacyjnego stanowić będzie ważny czynnik powodzenia polskiej prezydencji. Wymaga to dobrego przygotowania naszych przedstawicieli odpowiedzialnych za merytoryczny wymiar przewodnictwa, jak też podjęcia wcześniejszej, intensywnej współpracy z instytucjami UE.

Kolejnym zadaniem będzie reprezentowanie Unii w stosunkach z państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi, przy współpracy z wysokim przedstawicielem ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz komisarzem ds. stosunków zewnętrznych. Kompetencje prezydencji w tym zakresie zależeć będą od ewentualnego wejścia w życie postanowień Traktatu z Lizbony.

Pierwszy zarys polskich priorytetów będzie gotowy już w 2009 r. Przewiduje się, że do najważniejszych zagadnień poruszanych podczas polskiej prezydencji należeć będą m.in. działania związane z przeglądem budżetu UE i negocjacje założeń nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020.

Z planami budżetowymi łączy się także rozpoczęta już dyskusja o kształcie Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r. Kolejnym zagadnieniem, które będzie ważnym elementem dyskusji politycznej, ma być rewizja Wspólnej Polityki Rybackiej.

Do priorytetów polskiego przewodnictwa należy zaliczyć inicjatywę Partnerstwa Wschodniego oraz kwestie zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego UE. Do zagadnień poruszanych podczas prezydencji zaliczyć można również przegląd Strategii Morza Bałtyckiego.

Porady prawne


Przygotowaniom do polskiej prezydencji w UE towarzyszyć będzie stworzenie strategii informacyjno-promocyjnej oraz przeprowadzenie debaty dotyczącej priorytetów samej prezydencji. Do debaty będą włączone, obok administracji, również organizacje pozarządowe i sektorowe, środowiska naukowe i partie polityczne.

Przewodnictwo w Unii Europejskiej będzie okazją do wzmocnienia pozycji Polski wśród państw członkowskich. Będzie to procentować we współpracy z instytucjami europejskimi w kolejnych latach. Pomoże też w stworzeniu wizerunku Polski, jako państwa nowoczesnego i skutecznego, ważnego gracza w UE. Polska stanie na czele Rady Unii Europejskiej 1 lipca 2011 r. i przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom, jako pierwsze państwo z grupy "trio", którą tworzą: Polska - Dania - Cypr.

Kwestią nierozstrzygniętą pozostaje kształt podstaw prawnych, na jakich UE będzie funkcjonować w 2011 r. Traktat z Lizbony wprowadza znaczące zmiany dotyczące współpracy w ramach "trio", jak też zakresu merytorycznego działań prowadzonych przez prezydencję, co ma znaczenie zarówno dla logistyki przygotowań, jak też ich politycznego wymiaru.

źródło: CIR, z www.ukie.gov.pl 


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika