Ratowanie życia - Komisja zmierza do poprawienia wskaźników dawstwa narządów w Europie
Komisja ważne środki dotyczące bezpieczeństwa i jakości dawstwa narządów oraz plan współpracy z państwami członkowskimi w zakresie umacniania europejskich systemów dawstwa i przeszczepiania narządów. Dla wielu pacjentów przeszczep to jedyna możliwość uratowania życia. Obecnie w UE 56 tys. pacjentów czeka na odpowiedniego dawcę. Ocenia się, że codziennie w oczekiwaniu na przeszczep umiera 12 osób. Proponowana dyrektywa oraz plan działania dotyczą trzech głównych wyzwań: poprawy jakości i bezpieczeństwa narządów w Europie, zwiększenia dostępności narządów oraz skuteczności i dostępności systemów działań związanych z transplantacją
Komisarz UE ds. zdrowia, Androulla Vassiliou, powiedziała: „Proponowane środki mają na celu ratowanie życia. Chcemy zapewnić obywateli i pacjentów w Europie, że Unia Europejska oraz państwa członkowskie współpracują ze sobą w celu zmaksymalizowania wysiłków na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa i wysokiej jakości systemów przeszczepiania narządów."
Środki zapewniania jakości i bezpieczeństwa narządów - dyrektywa
Proponowana dyrektywa tworzy jasne ramy prawne dla dawstwa i przeszczepiania narządów w Unii Europejskiej. Konkretnie oznacza to, że w każdym państwie członkowskim zostanie utworzony lub wskazany właściwy organ krajowy w celu zapewnienia przestrzegania norm UE dotyczących jakości i bezpieczeństwa. Normy te obejmują utworzenie systemu identyfikacji pochodzenia narządów ludzkich oraz systemu zgłaszania istotnych zdarzeń i reakcji niepożądanych. Aby ułatwić wymianę narządów ludzkich, ustanowione zostaną też normy dotyczące zbierania danych o cechach wybranych narządów, natomiast krajowe programy jakości zagwarantują stałe monitorowanie działania oraz poprawę procesów i uczenia się. Celem tej dyrektywy jest zminimalizowanie ryzyka dla biorców przeszczepianych narządów, poprawa i optymalizacja przydzielania narządów w całej Unii Europejskiej oraz dostarczenie chirurgom przeprowadzającym operacje przeszczepów informacji niezbędnych do podjęcia najlepszych decyzji.
Dziesięciopunktowy plan działania
Plan działania (2009-2015) to przewidziany na 6 lat i obejmujący 10 działań priorytetowych plan dotyczący trzech głównych wyzwań, jakie stoją przed dawstwem i przeszczepianiem narządów w Europie.
Kontekst
Dnia 31 maja 2007 r. Komisja przyjęła komunikat w sprawie dawstwa i przeszczepiania narządów. W komunikacie tym oraz w dołączonej do niego ocenie skutków zaproponowano szereg działań na poziomie Wspólnoty oraz państw członkowskich. Działania te mają na celu zwiększenie liczby dawców narządów w całej UE oraz zapewnienie jakości i bezpieczeństwa związanych z tym procedur.
Komisja zaproponowała podwójny mechanizm działania: plan działania zwiększający aktywną koordynację i zacieśniający współpracę między państwami członkowskimi, uzupełniony o instrument prawny obejmujący wspólne wymagania dotyczące jakości i bezpieczeństwa.
Na tej podstawie Komisja opracowała przyjęty dziś projekt dyrektywy i planu działania.
Dyrektywa w sprawie jakości i bezpieczeństwa dawstwa i przeszczepiania narządów wraz z planem działań na rzecz ściślejszej współpracy między państwami członkowskimi w zakresie dawstwa i przeszczepiania narządów znajduje się pod adresem:
http://ec.europa.eu/health/ph_threats/human_substance/organs_en.htm
źródło: Komisja Europejska, z http://www.ukie.gov.pl/
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?