Reforma Gowina odwołana. Zmiana organizacji sądów
Sejm nie zgodził się na postulowane przez Senat odrzucenie ustawy przywracającej 79 sądów rejonowych zniesionych tzw. reformą Gowina - donosi Money.pl. Oznacza to, że reorganizacja 79 sądów rejonowych, dokonana przez poprzedniego ministra sprawiedliwości, zostanie cofnięta.
Na mocy reformy Gowina od początku tego roku 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Teraz decyzyjny głos w tej sprawie będzie miał prezydent Bronisław Komorowski. Jeśli ją podpiszę, sądy znowu zyskają samodzielność.
Podczas wczorajszego głosowania w Sejmie, za odrzuceniem uchwały Senatu opowiedziało się 226 posłów. Za jej przyjęciem było 197. Od głosu wstrzymało się 2 posłów. Większość bezwzględna wymagana do odrzucenia uchwały wynosiła 213 głosów. Platforma Obywatelska nie miała wystarczającej liczby głosów, by przeforsować swoje stanowisko.
Jak donosi Money.pl, reforma wywołała liczne protesty środowiska sędziowskiego. Krytykowała ją i opozycja, i koalicyjne PSL. Gowin mówił, że reorganizacja poprawi efektywność oraz strukturę organizacyjną tych sądów - wobec nierównomiernego ich obciążenia. Przeciwnicy zmian oceniali, że reorganizacja doprowadzi m.in. do utraty prestiżu wielu powiatów i nie polepszy sprawności wymiaru sprawiedliwości.
Zgłoszona, jako projekt obywatelski ustawa o okręgach sądowych, którą w parlamencie pilotował klub PSL, została opracowana rok temu. Ma na celu przywrócenie stanu sprzed reformy Gowina i udaremnienie możliwości tworzenia i znoszenia sądów poprzez rozporządzenie szefa resortu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?