Reforma ochrony prywatności w sieci potrzebna od zaraz

Minister Administracji i Cyfryzacji Rafał Trzaskowski wspólnie z komisarz Viviane Reding wzywają do przyspieszenia prac nad europejską reformą ochrony prywatności w sieci: Ta reforma powinna być priorytetem europejskich polityków na najbliższe półrocze - piszą w oświadczeniu. - Jeśli reforma utknie, nie wykluczam wprowadzenia zmian w prawie polskim- zapowiada minister Trzaskowski.

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding jest autorką projektu reformy. Debata nad nim trwa w Europie od dwóch lat, a jednym z najbardziej aktywnych jej uczestników jest Polska. Minister Rafał Trzaskowski uczestniczył w niej jako europoseł, a teraz kieruje pracami Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które koordynuje tę debatę w Polsce. Swój wspólny apel ogłaszają w dniu europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych 28 stycznia 2014 r.

Obywatele domagają się silnych europejskich przepisów chroniących dane osobowe, a przedsiębiorcy chcą prostych, jasnych i wykonalnych ram prawnych prowadzenia działalności gospodarczej na jednolitym rynku UE. Unijna reforma ochrony danych osobowych zaspokaja obie te potrzeby - piszą w apelu.

Obowiązujące w Europie przepisy o ochronie danych mają prawie 20 lat. Do tego zawarte są w dyrektywie unijnej, którą każde z państw członkowskich Unii wdrażało na swój sposób. Polska ustawa o ochronie danych osobowych pochodzi z 1996 r.

Teraz trwają prace nad jednym wspólnym prawem dla całej Unii: Europa może w ten sposób wyznaczyć standardy dla całego świata. Nikt nie wejdzie na europejski rynek nie spełniając wymogów ochrony danych. Jedno europejskie prawo egzekwuje się łatwiej, niż kilkadziesiąt krajowych regulacji. Żeby reforma weszła w życie, muszą ją zaakceptować Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej (czyli przedstawiciele rządów państw Unii).

Polska swoje stanowisko przygotowuje w toku otwartej i publicznej debaty przedstawicieli administracji, europarlamentarzystów, naukowców, organizacji społecznych oraz przedstawicieli biznesu. Ta debata uznawana jest za wzór w innych krajach europejskich. Dzięki debacie przedstawiciele Polski mają też więcej argumentów w europejskiej dyskusji. Naszym głównym przesłaniem jest to, że konieczne jest zachowanie równowagi między poszanowaniem praw obywateli a możliwościami rozwoju biznesu.

Projekt reformy wciąż zawiera wiele kwestii budzących spory. Jednak w październiku 2013 roku, dzięki aktywnej postawie Polski, szefowie państw i rządów Unii Europejskiej uznali, że ważne jest terminowe kończenie prac tak, aby w 2015 r. mógł powstać jednolity rynek cyfrowy.

Jednak trzeba pamiętać, że wiosną kończy się kadencja Parlamentu Europejskiego i Komisji, a to może opóźnić przygotowanie zmian. Stąd wspólny apel wiceprzewodniczącej Reding i ministra Trzaskowskiego do europejskich partnerów.

Ochrona danych osobowych jest w Unii Europejskiej prawem podstawowym. Już teraz poziom ochrony prywatności w Europie jest najwyższy na świecie. Za sprawą reformy, którą Komisja Europejska zaproponowała dokładnie dwa lata temu, w styczniu 2012 r., zasady te mogą stać się wzorcem do naśladowania dla reszty świata. Powinny one służyć ochronie obywateli, którzy chcą, aby usługi internetowe były godne zaufania. Powinny również służyć małym i średnim przedsiębiorcom, dla których jednolity rynek z ponad 500 milionami konsumentów jest źródłem niewykorzystanych możliwości - piszą w apelu.

Ponadto zwracają uwagę, że: Reforma ochrony danych osobowych powinna być priorytetem europejskich polityków na nadchodzące sześć miesięcy. Obywatele domagają się silnych europejskich przepisów chroniących dane osobowe, a przedsiębiorcy chcą prostych, jasnych i wykonalnych ram prawnych prowadzenia działalności gospodarczej na jednolitym rynku UE. Unijna reforma ochrony danych osobowych zaspokaja obie te potrzeby. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla obywateli, jak i przedsiębiorstw.

Dziś (28 stycznia b.r.) minister Trzaskowski weźmie udział w konferencji Prywatności w cyfrowym świecie organizowanej przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Wojciecha Wiewiórowskiego. Z okazji europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych MAC przygotował broszurę informacyjną na temat ochrony danych (pochodzą z niej ilustracje w komunikacie) - można z niej swobodnie korzystać.

źródło: www.mac.gov.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

dickman

29.1.2014 16:56:43

Re: Reforma ochrony prywatności w sieci potrzebna od zaraz

to wprawdzie zupełnie nie a'propos, ale... http://cdn.gifbay.com/2013/05/what_it_must_be_like_parting_with_ben_bernanke-51270.gif

Tadek

29.1.2014 16:49:48

Re: Reforma ochrony prywatności w sieci potrzebna od zaraz

Obawiam się, że Unia potrzebuje na gwałt pozwolić sobie na dowolne grzebanie i analizowanie danych niemal każdego i na różnorodne analizy powiązań tych danych miedzy różnymi użytkownikami. Zrobi to pod pretekstem dalszej poprawy bezpieczeństwa czy jakimkolwiek dobrym marketingowo. Oczywiście będą kolejne budżety, nowe siedziby, projekty i synekury i miejsca dla swoich dzieci po jakichś tam studiach, rauty, nagrody, premie, awanse itd. jak zwykle.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 19.10.2019

  Internauta musi wyrazić zgodę na cookies

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że umieszczanie plików cookie wymaga czynnej zgody internautów. Zaznaczone domyślnie okienko wyboru jest więc niewystarczające.

 • 21.11.2018

  Dane inspektora ochrony danych powinny być łatwo dostępne

  Przetwarzający dane osobowe muszą wyznaczyć inspektora ochrony danych (IOD) oraz powiadomić o tym fakcie Prezesa UODO. Podmiot, który wyznaczył inspektora ochrony danych, powinien (...)

 • 1.12.2018

  VAT na leki weterynaryjne nie wzrośnie

  Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie zgodzi się na podwyżkę VAT na leki weterynaryjne. Pozytywnie odniósł się zaś do planów obniżenia VAT na chleb i na niektóre artykuły (...)

 • 19.7.2019

  Bezpieczne aplikacje mobilne

  Od kilku dni, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie media społecznościowe zalewa fala zmodyfikowanych, „postarzonych” zdjęć użytkowników. Różni eksperci wskazują (...)

 • 20.9.2018

  Uporczywe nękanie - stalking, czyli co grozi stalkerowi?

  Wraz z rozwojem techniki coraz więcej osób staje się ofiarami uporczywego nękania. Stalking, określany jako uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary, stanowi przestępstwo, (...)