Reforma służb specjalnych. Tak się zmienią

Premier Donald Tusk podkreślił, że jest propozycja, by ABW skupiła się na dostarczaniu informacji, ale przy niepozbawianiu jej wszystkich uprawnień śledczych w największych sprawach.

Premier zaznaczył, że po doświadczeniach i wyrokach sądów co do działań CBA za rządów Mariusza Kamińskiego jest pomysł powołania niezależnego od władzy wykonawczej niewielkiego ciała. Ma ono kontrolować operacje tajnych służb wymierzone w obywateli. - Następnym krokiem będzie przygotowanie założeń do projektu ustawy. Mam nadzieję, że finał legislacyjny prac nastąpi jeszcze w tym roku - powiedział szef rządu.

Propozycje zmian w funkcjonowaniu służb przedstawił szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Ujawnił, że zmiany spowodują, iż w ABW liczba prowadzonych tam śledztw zostanie zredukowana z 237 do około 60, a zasoby ludzkie z ABW, których zadaniem było zwalczanie przestępczości zorganizowanej i narkotykowej, po reformie znajdą częściowo się w policji i CBŚ, a w pozostałej części zasilą pion informacyjny w ABW.

Źródło: premier.gov.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Tadeusz

3.6.2013 15:27:22

Re: Reforma służb specjalnych. Tak się zmienią

Czy mają się bardziej skupić na rozpracowaniu ludności, przy współudziale mediów i pań profesjonalistek od programów nauczania w szkołach. Czy mamy przejść do kolejnego etapu rozdrabniania i pozostawiania bezradnymi wobec władzy i samowoli naczelnych polityków w stanowieniu dowolnie lewego prawa.


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • VAT na leki weterynaryjne nie wzrośnie

  Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie zgodzi się na podwyżkę VAT na leki weterynaryjne. Pozytywnie odniósł się zaś do planów obniżenia VAT na chleb i na niektóre artykuły (...)

 • Zmiana ustawy o Radzie Ministrów

  Nowelizacja umożliwia prezesowi Rady Ministrów przyznawanie osobom fizycznym w szczególnie uzasadnionych wypadkach (wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe lub z zakresu kultury i ochrony (...)

 • Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej

  W 2019 r. wzrosną normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej. Ile wyniosą normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych (...)

 • Zmiany dotyczące lekarzy systemu PRM

  1 stycznia 2018 r. zmienią się przepisy dotyczące lekarzy systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego.

 • Reforma Kontroli NFZ

  Najważniejszymi celami przygotowanej nowelizacji są gruntowna reforma funkcjonowania służb kontrolnych Narodowego Funduszu Zdrowia, poprawa dostępności oraz jakości świadczeń nocnej i świątecznej (...)

NA SKÓTY