Rekompensata za nieruchomość? Prezydent podpisał ustawę

Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument ma na celu dostosowanie systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że wynikająca z art. 2 pkt 21 ww. ustawy z 2005 r. przesłanka domicylu a więc wymóg zamieszkiwania osoby uprawnionej w dniu 1 września 1939 r. na byłym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odwołująca się wprost do aktualnej definicji zamieszkania prowadziła do zawężenia kręgu osób uprawnionych do przyznania rekompensaty za mienie pozostawione w sytuacji, gdy osoby te przeniosły się na obecne terytorium Polski kilka dni przed 1 września 1939 r.

Porady prawne

W ustawie nowelizuje się ww. przepis art. 2 pkt 1 przyznając, że w miejsce dotychczasowego wymogu zamieszkiwania w dniu 1 września 1939 r. wprowadzona zostaje przesłanka miejsca zamieszkania na tym terenie - zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi przed 1 września 1939 r. Przepisy te - wymienione w ustawie - dopuszczają posiadanie kilku miejsc zamieszkania.

Pozwala to na potwierdzenie prawa do rekompensaty w przypadku tych osób, które z różnych przyczyn przed dniem 1 września 1939 przeprowadziły się na tereny znajdujące się w obecnych granicach państwa polskiego, pozostawiając na Kresach wschodnich nieruchomości i nie mogły w późniejszym okresie czasu powrócić do pierwotnego miejsca zamieszkania.

W ustawie przyznano także prawo do rekompensaty osobom, którym tego prawa odmówiono gdyż nie spełniały warunku zamieszkania w dniu 1 września 1939 r. na terytorium państwa polskiego. W ten sposób ustawa stworzyła podstawę do wznowienia postępowania w tego rodzaju sprawach.

Ponadto prawo do rekompensaty przyznano osobom, które do tej pory nie złożyły wniosku o przyznanie rekompensaty w terminie przewidzianym w ustawie z 2005 r. Prawa wynikające ze zmian zawartych w ustawie nowelizującej przyznano również spadkobiercom osób uprawnionych. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

(prezydent.pl), (DM)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Andrzej 2016-02-09 19:57:53

    Ciekawe kto je dostanie. Bo jakoś mi się nie wydaje, że Ci którzy powinni. Nagle znajdzie się wielu "obywateli" polskich którym przysługują te odszkodowania. Ot kolejna metoda na okradzenie Polaków.

  • pirek 2016-02-07 22:11:03

    Przecież to nie chodzi o Polaków, coś Żydki kombinują, ale nie znam szczegółów tego "zarządzenia".

  • Zawiedziny 2016-02-07 21:41:59

    Za co te rekompensaty? Za okupację Ukrainy i dręczenie ludności tam zamieszkałej? Wygonili Ukraincy okupanta polskiego po latach niewoli i teraz bogata Polska nagradza rabusiów? A może pan Prezydent tez coś z tego dostanie? Okrada się emerytów w kraju po to żeby nagradzać spadkobierców okupanta na ziemiach wschodniej Ukrainy. Piękna wolność i sprawiedliwość w nowej RP. To kpina z reszty narodu i brak przyzwoitości nie mówiąc już o "bulu" jaki sprawił tym podpisem jeszcze Prezydent Bronisław Komorowski.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika