Renty dla mundurowych. Będą zmiany

Resort spraw wewnętrznych przekazał do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych projekt zmian w zwolnieniach lekarskich oraz w systemie rentowym służb mundurowych. Uwagi do projektów można zgłaszać do 8 sierpnia.

Ministerstwo przypomina, że obecnie z ponad 141 tysięcy funkcjonariuszy, którzy pobierają emeryturę, 58 tysięcy osób posiada zwiększoną emeryturę z powodu związku inwalidztwa ze służbą.

Aby usprawnić funkcjonowanie systemu przygotowano propozycję zmian dotyczących systemu rentowego oraz funkcjonowania komisji lekarskich służb mundurowych.

- Według przygotowanych rozwiązań, podobnie jak w systemie powszechnym, zamiast trzech grup inwalidzkich obowiązywać będą wyłącznie dwie grupy. Proponowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zmiany dotyczą wprowadzenia w miejsce obecnych trzech grup inwalidzkich, dwóch kategorii inwalidztwa: niezdolny do służby oraz niezdolny do służby ze znacznym ograniczeniem możliwości zarobkowania - czytamy w komunikacie resortu.

Porady prawne

Przepisy dotyczące renty rodzinnej w wypadku śmierci funkcjonariusza pozostaną natomiast bez zmian.

Wymiar renty pozostanie na takim samym poziomie jak obecnie: dla I grupy inwalidzkiej (niezdolny do służby ze znacznym ograniczeniem możliwości zarobkowania) będzie to 80 proc. podstawy wymiaru, a dla II grupy inwalidzkiej (niezdolny do służby) 70 proc. podstawy wymiaru. Podobnie jak do tej pory, renta będzie zwiększana o 10 proc. podstawy wymiaru, gdy niezdolność do służby powstała na skutek wypadku na służbie bądź wskutek choroby zawodowej.

Przepisy przejściowe będą gwarantowały możliwość wydawania orzeczeń na starych zasadach wyłącznie wobec osób, które były rencistami przed wejściem w życie proponowanych zmian. Osoby, które obecnie mają dożywotnią III grupę inwalidzką utrzymają przyznane im uprawnienia, a osoby z czasową III grupą inwalidzką będą mogły ją przedłużać. Wydawane orzeczenia będą bezterminowe lub czasowe na okres 3 lat.

Nowy model funkcjonowania komisji lekarskich

Nowelizacja zakłada też wprowadzenie dla wszystkich służb podległych MSW jednolitego, dwuinstancyjnego systemu orzecznictwa lekarskiego. Stanowić go będą Centralna Komisja Lekarska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz wojewódzkie komisje lekarskie. Nowa struktura orzecznictwa oznacza zmianę modelu odwoławczego komisji lekarskich. System dwuinstancyjny zastąpi obecnie funkcjonujący trójinstancyjny system odwoławczy.

Ministerstwo wyjaśnia, że Centralna Komisja Lekarska będzie się składać z trzech lekarzy i do jej zadań będzie należało m.in. rozpatrywanie odwołań od orzeczeń wojewódzkich komisji lekarskich oraz nadzór nad ich merytoryczną działalnością. Wojewódzka komisja lekarska będzie natomiast m.in. orzekała o zdolności fizycznej i psychicznej kandydatów oraz funkcjonariuszy do służby, inwalidztwie i jego związku ze służbą, o potrzebie udzielenia urlopu zdrowotnego, a także kontrolowała będzie zasadność zwolnień lekarskich.

Resort tłumaczy, że komisje na zlecenie będą orzekały także w sprawach funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Odrębny system orzecznictwa pozostanie dla funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu.

- Komisje lekarskie będą funkcjonowały w ramach Zakładu Emerytalno - Rentowego MSW. Takie rozwiązanie pozwoli zapewnić racjonalne wydawanie publicznych środków. Obecnie koszty związane z pracą komisji lekarskich pokrywają różne jednostki organizacyjne. Przykładem mogą być koszty badań wstępnych oraz koszty badań w trakcie służby, finansowane z budżetu poszczególnych formacji. Skupienie wydatków w jednym miejscu pozwoli natomiast obniżyć koszty funkcjonowania komisji lekarskich - czytamy w komunikacie.

Choroby i wypadki pozostające w związku ze służbą

Projektowane rozwiązania wprowadzają także m.in. definicję choroby oraz wypadku pozostających w związku z pełnieniem służby oraz określają kryteria wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej, wprowadzają obowiązek dla kierownika jednostki organizacyjnej przechowywania protokołu powypadkowego przez 15 lat.

(DM), msw.gov.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • alicja 2014-07-31 15:50:13

    Ogołocić wszystkich, rząd, sejm, senat też. Oto najbliższa przyszłość Polski.

  • gaja 2014-07-28 18:59:53

    mój mąż ponad 20 lat temu, będąc młodym policjantem, w drodze z pracy do domu, został napadniety przez bande pijaków, którzy wlasnie wychodzili z knajpy , był 15 czerwiec, więc pomysleli, że pożądnie wygladajacy gość czekajacy na przejściu ma pewnie wypłate. Mąż tak oberwał w tył głowy, że doznał powaznych obrażeń mózgu, po kilku dniach wybudzono go ze sztucznie utrzymywanej spiaczki- napastnik okazał sie recydywista, który 13 lat przesiedział w więzieniu za napady i rozboje, dostał aż 2 lata 6 miesiecy, wyrok mu zlagodzono, bo w więzieniu pozbawił sie oka i miał jakąś grupe inwalidzką, a mąż jest dziadem do dzisiaj z napadami padaczkowymi, całkowita niezdolnością do pracy i ma az 2200 renty, był taki okres kiedy dzięki pani Suchockiej wstrzymano mu rewaloryzację. pomyslcie lepiej o przedwczesnych rentach górników, ktorzy i tak sa jeszcze na tyle sprawni, że potem szukają pracy!!!

  • eLPe 2014-07-25 13:52:42

    Popieram WSZYSTKIE zmiany niwelujące PRZYWILEJE dla MUNDUROWYCH !!!

  • dr.zbicz 2014-07-24 19:06:27

    Rozwalić TO!!!!!!!!!!!!!!!Mając rentę stałą ze służby nie doliczono mi jej do emerytury (nawet parę procent - złodzieje;sami kradną,a nam szkodują parę groszy).Po drugie - nie powinno być okresów karencyjnych - mundurowy nabył chorobę lub uraz w czasie wykonywanych obowiązków służbowych,a po wyjściu do cywila następują po latach powikłania - to powinno być wzięte pod uwagę,nawet przed zgonem;a nie "jakieś" ograniczenia okresowe??!!Komisje i wyznaczeni orzecznicy działają "na rzecz" biur emerytalnych,nie bezstronnie lub za "drobny upominek - nie mniej niż ......zł.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika