Resort edukacji chce wiedzieć wszystko o naszych dzieciach
Nowy System Informacji Oświatowej zbierze indywidualne dane uczniów i przedszkolaków. Ministerstwo skataloguje nie tylko imię i nazwisko dziecka, ale również PESEL, miejsce urodzenia i zamieszkania oraz opinie z poradni pedagogiczno - psychologicznych.
Założenia do projektu nowelizacji ustawy o Systemie Informacji Oświatowej (SIO) w znacznym stopniu zmieniają zasady działania tego systemu. Obecnie w SIO dane o uczniach są gromadzone w postaci zestawień zbiorczych. Możemy więc sprawdzić w bazie np. to, ilu uczniów jest klasie z podziałem na chłopców i dziewczynki, do jakiej szkoły dzieci chodzą oraz na jakie dodatkowe zajęcia uczęszczają.
Resort chce odejść od obecnej zasady gromadzenia danych zbiorczych na rzecz zasady gromadzenia danych indywidualnych o poszczególnych uczniach. Utworzone zostaną tzw. „rekordy ucznia", identyfikowanego poprzez numer PESEL oraz imię i nazwisko - czytamy w założeniach do projektu.
Dostęp do rekordów dostaną m.in. poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Będą one wprowadzały do nich dane o rodzajach przeprowadzonych badań oraz o wydanych opiniach i orzeczeniach o potrzebie kształcenia specjalnego.
- Dane wrażliwe będą przetwarzane w SIO zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101 poz. 926, z późn. zm.9) w sposób stwarzający pełne gwarancje ich ochrony - uspokaja ustawodawca.
Obecnie dostęp do indywidualnych danych uczniów - zbieranych w innych bazach - mają jedynie określone podmioty. Tylko one będą mogły przeglądać rejestry naszych dzieci w systemie SIO. Pozostali otrzymają dostęp jedynie do danych zbiorczych, powstałych z automatycznego zliczania odpowiednich rekordów uczniów.
Dlaczego resort edukacji chce zbierać dane o naszych dzieciach w jednym miejscu? - Zmiana jest potrzebna w celu utworzenia efektywnego narzędzia służącego zarządzaniu oświatą na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, prowadzeniu polityki edukacyjnej, usprawnianiu finansowania zadań oświatowych, sprawowaniu funkcji kontrolnych i nadzorczych nad oświatą, podnoszeniu jakości i upowszechniania edukacji - uzasadnia nowelizację resort.
Przygotowanie i wdrożenie nowego SIO pochłonie 14 mln zł. Projekt będzie realizowany w latach 2009-2011.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?