Komu zabiorą dodatki mieszkaniowe?

Stracą je wszyscy właściciele mieszkań. Wszystko po to, by zwiększyć wsparcie dla ubogich najemców.

Będzie tak jeśli rząd, a następnie parlament zaakceptują pomysły resortu infrastruktury. Na razie przekazano je na posiedzenie Rady Ministrów.

Chodzi o nowelizację ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Dokument ten ogranicza grupy, które mogą się starać o wspomniane wsparcie. Z listy uprawnionych do dodatku wykreślono właścicieli mieszkań i domów jednorodzinnych oraz osoby z własnościowym prawem do lokali spółdzielczych.

Dlaczego? W uzasadnieniu do noweli resort tłumaczy, że dodatek powinny dostawać osoby w trudnej sytuacji finansowej. – Trudno uznać za taką osobę właściciela mieszkania czy domu –  twierdzi ministerstwo. Tym bardziej, że często posiadane przez nich nieruchomości mają ogromną wartość. A jeśli sytuacja właściciela nagle się pogorszy? To może sprzedać mieszkanie, zamienić na mniejsze lub wziąć pożyczkę pod zastaw nieruchomości – tłumaczy resort. W uzasadnieniu podkreślono, że lokatorzy w odróżnieniu od właścicieli nie mają takiej możliwości.

Porady prawne

Właściciele nie od razu wszystko stracą

Nowela zakłada stopniowe wygaszanie wsparcia. W pierwszym roku obowiązywania ustawy osoby osoby z aktem własności otrzymywaliby 75 proc. dotychczasowego dodatku, w drugim roku będzie to 50 proc., a w trzecim – 25 proc. Później pieniądze nie będą im wypłacane.

Teraz dopłaty do czynszu dostaje ponad 415 tys. osób. Około 30 proc. z nich to właściciele. Resort zapowiadział, że mimo wykreślenia ich z listy uprawnionych do wsparcia pula pieniędzy na dodatki nie zostanie pomniejszona. Rocznie jest to 800 mln złotych.

Na zmianach skorzystają najubożsi najemcy

Zaoszczędzone na właścicielach pieniądze zostaną podzielone między pozostałych uprawnionych do wsparcia. Obecnie średni dodatek to około 162 złotych miesięcznie. Według szacunków resortu infrastruktury już po roku obowiązywania nowych przepisów wsparcie wzrosłyby do 190 złotych. Po trzech latach byłoby wyższe o 70 proc. i wyniosło średnio 277 złote.

Kto dostanie dodatek po zmianie prawa?
1. Najemcy i podnajemcy lokali.
2. Osoby, którym przysługują spółdzielcze lokatorskie prawa do lokali.
3. Osoby mające inny tytuł prawny do lokalu, z wyłączeniem praw własności.
4. Osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego, oczekujące na lokal zamienny lub socjalny.

Projekt nowelizacji ustawy o dodatkach mieszkaniowych ma być rozpatrywany łącznie z nowelą o ochronie praw lokatorów. Dokumenty zostały już przekazane na posiedzenie Rady Ministrów. Opisane w tekście zmiany mają wejść w życie po 12 miesiącach od dnia publikacji w Dzienniku Ustaw.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Niebogaty Polak 2013-06-08 13:59:27

    SKORO TEN RZĄD JEST TAK ANTYLUDZKI, TO TRZEBA SIĘ GO POZBYĆ - SZYBKO I DEMOKRATYCZNIE! WKRÓTCE WYBORY PARLAMENTARNE - NIE GŁOSUJMY NA PRZEDSTAWICIELI PLATFORMY I SKOŃCZY SIĘ TO LIBERTYŃSKIE "DOŻYNANIE OBYWATELI". PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ NIGDY NIE BYŁO I NIE JEST TAK ANTYLUDZKIE, A SLD I PSL TEŻ MAJĄ DOŚĆ OLEJU W GŁOWIE, ŻEBY NIE WYKAŃCZAĆ BIEDNYCH LUDZI. SKOŃCZMY Z RZĄDEM TUSKA!

  • Marek 2013-06-08 12:57:06

    Ten dziadowski rząd chce wykończyć biednych obywateli - wszystko absurdalnie drożeje, a dotacje z pomocy społecznej (tym właśnie jest dodatek mieszkaniowy) mają być redukowane. Rząd buduje stadiony dla fanatyków piłki nożnej i "mordobicia", autostrady dla posiadaczy szybkich aut, rozbudowuje administrację państwową do monstrualnych rozmiarów, finansuje bezwartościowy Spis Powszechny, a dla normalnych ludzi - nóż w plecy! Głodowe pensje, brak pracy dla starszych i młodszych (50% bezrobocie wśród absolwentów wyższych uczelni!) - to ma być cywilizowana Polska w Unii Europejskiej? W ciągu ostatnich 3 lat koks podrożał dwukrotnie (od 700zł do blisko 1400zł za tonę), na okrągło drożeje prąd, gaz, benzyna, woda, ścieki, wywóz śmieci. To jest granda w biały dzień, ukryta eutanazja! Gminy nie budują mieszkań socjalnych (bo po co im taki kłopot), a właścicieli nawet malutkich mieszkań i domów chce się pozbawić możliwości w miarę normalnego życia. Najwyraźniej platformiana ekipa jest równie bezmyślna, jak piszące powyżej ZOJA i KITA, ten sam denny poziom rozumowania. Poczekajcie głupki, aż was dopadnie starość, bezrobocie lub ciężka choroba. Dopiero wtedy coś zrozumiecie.

  • lidona 2013-06-02 16:01:45

    To są niepoważne i nieżyciowe zmiany. Po to oprócz niskich dochodów są ograniczenia metrażowe w dotychczasowych przepisach by ci którzy mają duże mieszkania nie otrzymali dodatku. Jeżeli ktoś ma dodatek i spełnia warunek metrażu (czyli nie ma nadmetrażu)to jak ma je sprzedać by kupić mniejsze. Dotychczasowa ustawa jest dobra. Kazda jej zmiana przyniesie tragedie dla ludzi którzy mają ciężko.

  • Alicja 2013-06-02 13:47:33

    A ja chciałabym mieć tyle pieniędzy, abym nie musiała starać się o dodatek. Korzystam z niego, bo mój dochód wynosi nie całe 620 zł. Jestem na rencie, nie mam odporności, jestem na lekach immunosupresyjnych od ok 10 lat. W wieku 40 lat nagle zachorowałam. Mój organizm ulega zniszczeniu. Już nie widzę na jedne oko, drugie też nie najlepsze. Problem z sercem, wątrobą i kośćmi, ale kogo to obchodzi. Najlepiej takich ludzi nazwać "patologicznymi" i to akurat każdego interesuje, że ktoś dostaje dofinansowanie. Ja nie jestem patologiczna i jest mi bardzo przykro, że są ludzie, którzy wszystkich wrzucają do jednego wora.

  • Andrzej 2013-06-02 13:30:07

    Wydaje się że oczywistym celem wprowadzanej regulacji jest powolne ograbienie z własności ludzi starych.

  • Cydak 2013-06-01 19:15:44

    Chory i dziki kraj. Najlepiej w nim nic nie mieć swojego, nigdzie nie pracować, robić tylko dzieci i żądać. Niech ten porypany rząd dalej tak myśli i robi to po najbliższych Wyborach sami mogą wołać o dodatki jak to czynią już niektórzy posłowie.

  • KITA 2013-06-01 19:11:43

    TE MIESZKANIA ZA 1 ZŁOTÓWKĘ TO GRANDA W BIAŁY DZIEŃ JA MUSIAŁAM WZIĄĆ KREDYT NA WYKUP MIESZKANIA A PAŃSTWO NIEKTORYM ZROBIŁO PREZENT,JA TEJ BIEDY NIE WIDZĘ BO SKORO CHLEB SIĘ PONIEWIERA PO ŚMIETNIKACH TO BIEDY NIE MA BIEDA BYŁA PO WOJNIE.ZNOWU NIEKTÓRE GAZETY ROZPISUJĄ SIĘ O BIEDZIE JESLI UWAŻAJA ŻE JEST TO NIC PROSTRZEGO NIECH POMOGĄ

  • KITA 2013-06-01 18:55:23

    KOLEJNY CHORY PRZEPIS DLA RODZIN PATOLOGICZNYCH TAK JAK TO BECIKOWE I WIELE INNYCH.

  • ZOJA 2013-06-01 18:49:27

    DODATKI DLA KOMBINATORÓW I NIEROBÓW TAKI JEST NASZ KRAJ.DOSTAJĄ MIESZKANIA ZA FRAJER ,DODATKI I PO CO PRACOWAĆ.LUDZMI AUTENTYCZNIE BIEDNYMI CHORYMI ,KALEKAMI POWINNA ZAJMOWAĆ SIĘ OPIEKA SPOŁECZNA A NIE RZĄD.RZĄD MOŻE ZE SWOICH WYSOKICH ZAROBKÓW WSPOMÓC.

  • KRYSTYNA 2013-06-01 17:52:37

    Ktoś chyba zapomniał o wykupie mieszkań spółdzielczych za 1 zł /.Nie korzystali z tego ludzie bogaci , teraz ktoś chce ich ukarać za skorzystanie z okazji ??? Kolejny chory przepis .

  • Helena 2013-06-01 17:01:49

    Zapytuje,jezeli ja jestem osobą niepelnosprawną i otrzymuję emeryturę do ręki w sumie 114800 i posiadam mieszkanie własnosciowe w bloku,to zabiorą mi to mieszkanie, a mnie chorą wyrzucąna bruk?

  • Bernard+ 2013-06-01 15:26:11

    Nie każda biedna rodzina jest rodzina patologiczną po to za nasze podatki zatrudniamy pracowników socjalnych aby badali sytuację rodzinną i proponowali odpowiednie do sytuacji decyzje. Prawdą jest,że jeżeli ktoś ma kredyt w tym na własne mieszkanie lub na dom to w razie utraty pracy może potrzebować pomocy ale sytuacje są bardzo różne, więc decyzje nie mogą być podejmowane automatycznie lecz oparte o prawdziwą wiedzę o sytuacji materialnej rodziny.

  • alek 2013-06-01 11:26:27

    Czyli znowu patologia górą. Ja ze swojej cięzkiej pracy płacę podatki i opłacam kredyt mieszkaniowy no i oczywiście czynsz za mieszkanie. Tracę pracę i mimo że jestem prawie właścicielem (bo tak naprawdę właścicielem jest bank) pomocy od gminy nie dostanę! A z moich podatków gmina płaci: -za lokale socjalne/komunalne -funduje dodatek mieszkaniowy. Zamiast dbać o tzw. klasę średnią to dba się o patologię, która w żaden sposób nie wpływa na rozwój gminy (bo czym jak zyje caly czas na zaisłkach?)


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika