Rewolucja w OFE: zebrane składki przelejemy na prywatne konto

Członkowie otwartych funduszy emerytalnych otrzymają możliwość jednorazowej wypłaty całości albo nadwyżki środków zgromadzonych na rachunku w OFE na prywatne konto - informuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Założenia do nowelizacji ustawy o emeryturach kapitałowych wprowadzą rewolucyjne zmiany dla 14,4 mln członków OFE. Dostaną oni prawo do wypisania się z II filaru emerytalnego i wydania zebranych pieniędzy na dowolny cel.

W 2014 roku pracujący przez 40 lat 65-latek oprócz emerytury z ZUS mógłby otrzymać dodatkowo około 38 tys. zł na prywatne konto. Pierwsza z propozycji ministerstwa pracy pozwala bowiem członkom otwartych funduszy emerytalnych otrzymać jednorazową wypłatę całości albo nadwyżki środków zgromadzonych na rachunku w OFE.

- Wypłata ta powinna być możliwa, jeżeli kwota składek zaewidencjonowanych na prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych koncie ubezpieczonego pozwala na wypłaty miesięcznej emerytury w kwocie nie niższej niż dwukrotność kwoty najniższej emerytury. W chwili obecnej jest to 1.350,20 zł - czytamy na stronie MPiPS.

Rozwiązanie takie zlikwiduje konieczność tworzenia drogich i mało efektywnych instytucji do wypłat świadczeń z II filaru, co powodowałoby jedynie dodatkowe obniżenie wysokości wypłacanych emerytur.

Kolejną zmianą ma być możliwość przeniesienia całości lub części zgromadzonych w OFE środków na konto w ZUS, który wypłacałby wówczas emeryturę. Prawo do przeniesienia środków otrzymaliby ubezpieczeni po ukończeniu 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni).

Założenia do projektu ustawy wprowadzają również obniżenie składki przekazywanej do OFE z obecnych 7,3 proc. do 3 proc. podstawy wymiaru składek - poinformował resort pracy.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Misia

18.2.2010 22:38:42

Re: Rewolucja w OFE: zebrane składki przelejemy na prywatne konto

Brawo Stary SPRAWIEDLIWOŚĆ MUSI IŚĆ W DWIE STERONY.

Stary

11.1.2010 19:30:33

Re: Rewolucja w OFE: zebrane składki przelejemy na prywatne konto

Bardzo rozsądnie. Jak OFE prze...ły lwią częś naszych składek to teraz łaskawie mówi się nam " to se to weźcie" . Najpierw odbudujcie stracony kapitał, a potem to oddajcie. Nikt dobrowolnie do żadnych "ubezpieczeń" się nie zapisywał. Wszystko pod przymusem. Więc teraz ja mówię: umowa obowiązuje obydwie strony jednakowo. Ja płaciłem czy miałem czy nie, bo inaczej miałbym komornika w domu. To teraz proszę mi należne świadczenia wypłacać. A nie to do sądu i komornik do Belwederu.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: