Rozprawa w sprawie Polska przeciwko Komisji Europejskiej
Informacja UKIE nt. rozprawy przed Sądem Pierwszej Instancji Wspólnot Europejskich w sprawie T-257/04 Rzeczpospolita Polska przeciwko Komisji Wspólnot Europejskich:
W dniu 16 czerwca br. odbyła się rozprawa przed Sądem Pierwszej Instancji Wspólnot Europejskich w Luksemburgu w sprawie T-257/04 Rzeczpospolita Polska przeciwko Komisji Europejskiej.
Sprawa T-257/04 dotyczy stwierdzenia nieważności rozporządzenia Komisji (WE) nr 1972/2003 z dnia 10 listopada 2003 r. w sprawie środków przejściowych przyjętych w odniesieniu do handlu produktami rolnymi ze względu na przystąpienie Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji (Dz. Urz. UE L 293 z 11.11.2003, str. 3, ze zm.).
Na mocy zaskarżonego rozporządzenia Komisja Europejska obciążyła szereg produktów rolnych, które w dniu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej poddane były procedurom celnym w celu ich eksportu do Wspólnoty, opłatami przywozowymi w wysokości stawki erga omnes (art. 3). Ponadto zaskarżone rozporządzenie ustanowiło opłaty, nakładane na posiadaczy nadmiernych zapasów produktów rolnych znajdujących się w swobodnym obrocie w Polsce w dniu przystąpienia (art. 4). Oba ww. mechanizmy zostały uznane przez Rząd RP krzywdzące dla polskich przedsiębiorców i rolników
Polskę na rozprawie reprezentowało dwóch przedstawicieli: dr Maciej Szpunar oraz Bogusław Majczyna, radca ministra w Departamencie Prawa UE w Urzędzie KIE.
Rozprawa została poprzedzona krótkim spotkaniem pełnomocników Polski i Komisji Europejskiej z sędziami Sądu Pierwszej Instancji. Po otwarciu rozprawy Sąd przystąpił do wysłuchania wystąpień pełnomocników. Czas wystąpień został ustalony w wymiarze 30 min. dla każdej strony.
Pełnomocnicy Polski podtrzymali wszystkie dotychczasowe zarzuty dotyczące zaskarżonego rozporządzenia, zgodnie z tezami na rozprawę, zaakceptowanymi przez KERM. Pełnomocnicy Polski szerzej odnieśli się natomiast do kluczowych zagadnień dotyczących istoty sprawy, tj. wysokość opłat ustanowionych na mocy zaskarżonego rozporządzenia oraz zakres produktów rolnych objętych tymi opłatami.
Po wystąpieniach pełnomocników stron Sędziowie przystąpili do zadawania pytań pełnomocnikom stron. Ta część rozprawy trwała łącznie ok. 2 godz., przy czym w pierwszej godzinie pytania dotyczyły kwestii dopuszczalności skargi, w drugiej godzinie pytania dotyczyły natomiast istoty sporu. Pytanie były szczegółowe, wskazywały na dobrą znajomość sprawy przez Sędziów i ukierunkowane były na doprecyzowanie bądź wyjaśnienie stanowisk stron w poszczególnych punktach.
Udział pełnomocników Polski w rozprawie dał możliwość szerszego przedstawienia i uwypuklenia najważniejszych argumentów spośród tych, które zostały zawarte w pismach procesowych, a także w pewnym zakresie możliwość bezpośredniej polemiki z twierdzeniami Komisji Europejskiej.
Należy oczekiwać, że wyrok w sprawie T-257/04 zostanie wydany nie wcześniej niż po upływie kilku miesięcy od dnia rozprawy.
Źródło: www.ukie.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?