e-prawnik.pl Porady prawne

Ruszyła największa od lat reforma prawa karnego

6.6.2014

Sejm rozpoczął prace nad największą od 1997 roku reformą prawa karnego. Jej głównym celem jest zmiana obecnej struktury orzekania kar, w tym kary pozbawienia wolności w zawieszeniu. Nowelizacja ma skończyć z fikcją karalności, z którą dziś mamy do czynienia w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Obecnie największym problemem jest orzekanie kar w zawieszeniu, również w przypadku, gdy sprawca po raz kolejny popełnia przestępstwo. Takie kary są wymierzane średnio w 60 procentach przypadków, co mocno zniekształca system karania i podważa zaufanie do wymiaru sprawiedliwości.

Trudno jest budować autorytet wymiaru sprawiedliwości kiedy sprawca po skazaniu, w oczach ofiary, odchodzi wolny. Nie tylko wolny dlatego, że nie trafia do więzienia, ale wolny w takim sensie, że jedyne co go spotyka, to ryzyko odwieszenia kary, i nie towarzyszy temu ani grzywna, ani żaden szczególny obowiązek, który jest dla tego sprawcy realnie dotkliwy od samego początku.

Rządowa nowelizacja kodeksu karnego przewiduje, że w przypadku przestępstw mniejszej wagi i występków zagrożonych karą do lat 5-ciu sąd będzie orzekał karę wolnościową, np. w formie grzywny lub innego dokuczliwego obowiązku. Obecnie często sądy wydają w takiej sytuacji wyroki w zawieszeniu.

W pozostałych przypadkach nie będzie można orzekać kar pozbawienia wolności w zawieszeniu.

W nowelizacji rząd proponuje, by w przypadku poważnych występków, takich jak rozbój, czy współżycie z osobą nieletnią do 15 r. życia można było orzekać karę mieszaną: albo krótkoterminowe pozbawienie wolności plus kara ograniczenia wolności w systemie dozoru elektronicznego, albo bezwzględną karę pozbawienia wolności.

W przypadku zbrodni będzie można orzekać wyłącznie kary bezwzględne z możliwością ich podwyższenia z 15 do 20 lat.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Re: Ruszyła największa od lat reforma prawa karnego

koti

9.6.2014 10:46:55

Re: Ruszyła największa od lat reforma prawa karnego

Ciekawe czy ten system nie spowoduje zwiększenia przestępczości?

Re: Ruszyła największa od lat reforma prawa karnego

Paweł

6.6.2014 10:22:27

Re: Ruszyła największa od lat reforma prawa karnego

I co z tego że szykuje się, żaden sędzie nie bedzie sobie zawracał glowy interpretacją prawa, a powinien się pochylić, sprawa sprawie nie jest równa, dla sędziego liczy się kasa, dopóki nie będzie chroniony imunitetem nie będzie odpowiadał za nie sprawiedliwy wyrok, tylko odp wymiaru sprawiedliwości nie przed Panem Bogiem ale przed sądem wyższym możedoprowadzić do prawidłowości i uleczy chory system sądowniczy.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ