Ryzykowny interes?

UE przedstawiła projekt przepisów regulujących działalność kredytowych agencji ratingowych.

W ramach inicjatyw podejmowanych w celu wzmocnienia systemu finansowego, Komisja proponuje zaostrzyć kontrolę kredytowych agencji ratingowych DeutschEnglishfrançais, czyli prywatnych firm zajmujących się oceną ryzyka finansowego dla inwestorów.

Obecnie w Europie, oprócz dobrowolnego kodeksu postępowania, nie istnieją żadne przepisy regulujące ich działalność. Jednak fakt, że oceny ratingowe nie pozwoliły uniknąć kryzysu finansowego DeutschEnglishfrançaisportuguês, sprawił, że podniosły się głosy za wprowadzeniem większego nadzoru.

Agencje ratingowe mają zasadnicze znaczenie dla stabilności rynków finansowych, a także ogromny wpływ na dostępność i koszt kredytów. Oczekuje się, że wprowadzenie systemu regulacji przyczyni się do odbudowy zaufania.

W okresie ożywienia na rynku nieruchomości w USA niektóre agencje zlekceważyły ryzyko włączenia wysokooprocentowanych kredytów mieszkaniowych, tzw. kredytów typu sub-prime, do złożonych produktów inwestycyjnych. W wyniku tego pojawiły się wątpliwości co do ich kompetencji i uprzywilejowanych relacji z sektorem finansowym.

Na mocy nowych przepisów agencje ratingowe będą musiały:

  • zarejestrować się w europejskich organach nadzoru oraz podlegać nadzorowi władz krajowych

  • ujawnić stosowane metody oceny ryzyka

  • wprowadzić zmiany w swojej strukturze zarządzania w celu uniknięcia konfliktów interesów, w tym wprowadzić surowsze przepisy w zakresie wynagrodzenia, kwalifikacji i warunków zwolnienia członków zarządu.

Ten wniosek legislacyjny wpisuje się w serię inicjatyw podejmowanych przez Komisję w celu przezwyciężenia kryzysu finansowego DeutschEnglishfrançaisportuguês. W najbliższy weekend w Waszyngtonie odbędzie się spotkanie przywódców dwudziestu głównych światowych gospodarek. Będą oni zastanawiać się, jak zażegnać kryzys finansowy i sprawić, by nie powtórzył się on w przyszłości. UE wezwie uczestników szczytu do pójścia w swe ślady i do przyjęcia podobnych przepisów dotyczących agencji ratingowych.

„Chciałbym, aby w tej dziedzinie Europa odgrywała wiodącą rolę", powiedział komisarz ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy. „Nasz wniosek zawiera o wiele bardziej wymagające przepisy niż te, które obowiązują w innych systemach prawnych."

Jeżeli proponowane przepisy zostaną zatwierdzone przez rządy państw członkowskich UE i przez Parlament Europejski, będą mogły wejść w życie w 2010 r.

Usługi finansowe na wspólnym rynku UE English

Źródło: Komisja Europejska / http://ec.europa.eu


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika