Ryzykowny interes?
UE przedstawiła projekt przepisów regulujących działalność kredytowych agencji ratingowych.
W ramach inicjatyw podejmowanych w celu wzmocnienia systemu finansowego, Komisja proponuje zaostrzyć kontrolę kredytowych agencji ratingowych , czyli prywatnych firm zajmujących się oceną ryzyka finansowego dla inwestorów.
Obecnie w Europie, oprócz dobrowolnego kodeksu postępowania, nie istnieją żadne przepisy regulujące ich działalność. Jednak fakt, że oceny ratingowe nie pozwoliły uniknąć kryzysu finansowego , sprawił, że podniosły się głosy za wprowadzeniem większego nadzoru.
Agencje ratingowe mają zasadnicze znaczenie dla stabilności rynków finansowych, a także ogromny wpływ na dostępność i koszt kredytów. Oczekuje się, że wprowadzenie systemu regulacji przyczyni się do odbudowy zaufania.
W okresie ożywienia na rynku nieruchomości w USA niektóre agencje zlekceważyły ryzyko włączenia wysokooprocentowanych kredytów mieszkaniowych, tzw. kredytów typu sub-prime, do złożonych produktów inwestycyjnych. W wyniku tego pojawiły się wątpliwości co do ich kompetencji i uprzywilejowanych relacji z sektorem finansowym.
Na mocy nowych przepisów agencje ratingowe będą musiały:
zarejestrować się w europejskich organach nadzoru oraz podlegać nadzorowi władz krajowych
ujawnić stosowane metody oceny ryzyka
wprowadzić zmiany w swojej strukturze zarządzania w celu uniknięcia konfliktów interesów, w tym wprowadzić surowsze przepisy w zakresie wynagrodzenia, kwalifikacji i warunków zwolnienia członków zarządu.
Ten wniosek legislacyjny wpisuje się w serię inicjatyw podejmowanych przez Komisję w celu przezwyciężenia kryzysu finansowego . W najbliższy weekend w Waszyngtonie odbędzie się spotkanie przywódców dwudziestu głównych światowych gospodarek. Będą oni zastanawiać się, jak zażegnać kryzys finansowy i sprawić, by nie powtórzył się on w przyszłości. UE wezwie uczestników szczytu do pójścia w swe ślady i do przyjęcia podobnych przepisów dotyczących agencji ratingowych.
„Chciałbym, aby w tej dziedzinie Europa odgrywała wiodącą rolę", powiedział komisarz ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy. „Nasz wniosek zawiera o wiele bardziej wymagające przepisy niż te, które obowiązują w innych systemach prawnych."
Jeżeli proponowane przepisy zostaną zatwierdzone przez rządy państw członkowskich UE i przez Parlament Europejski, będą mogły wejść w życie w 2010 r.
Usługi finansowe na wspólnym rynku UE .
Źródło: Komisja Europejska / http://ec.europa.eu
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?