Rząd chce wprowadzić nowe wzory wniosków dla przedsiębiorców

Rząd proponuje wprowadzenie jednolitych wzorów wniosków, jako formularzy elektronicznych, w niektórych sprawach administracyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wzór wniosku w postaci dokumentu elektronicznego będzie dostępny w centralnym repozytorium wzorów dokumentów elektronicznych (CRWD) za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP). Przedsiębiorca będzie mógł złożyć ustandaryzowany wniosek w formie elektronicznej albo papierowej (po uprzednim jego wydrukowaniu). Takie rozwiązania przewidziano w przyjętych przez rząd założeniach do projektu ustawy o standaryzacji niektórych wzorów pism w procedurach administracyjnych.

Porady prawne

W praktyce oznacza to, że nie będzie już wielu różnych wzorów wniosków w przypadku tej samej procedury administracyjnej. Dzięki temu przedsiębiorca uniknie dołączania zbędnych załączników do wniosku oraz oryginałów lub poświadczonych notarialnie kopii dokumentów. Udostępnione zostanie 73 projekty wzorów wniosków do procedur administracyjnych, określonych w 22 ustawach.

Proponowane rozwiązania stanowią kontynuację działań podejmowanych przez rząd i służących deregulacji gospodarki. Obecnie obowiązują trzy ustawy deregulacyjne. Pierwsza, która funkcjonuje od lipca 2011 r., umożliwia m.in. składanie w urzędach oświadczeń zamiast zaświadczeń, odpisów i wypisów. Druga, zmniejszająca obowiązki informacyjne nałożone na przedsiębiorców, weszła w życie w 2012 r. Trzecia ustawa deregulacyjna zaczęła obowiązywać od początku 2013 r. Dzięki niej firmy o obrotach do 1,2 mln euro będą mogły skorzystać z rozliczenia VAT metodą kasową, czyli odprowadzania podatku po otrzymaniu zapłaty.

(żródło: kprm.gov.pl)


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika