Rząd chce zmian w szkolnictwie wyższym
Zwiększenie autonomii uczelni oraz wyższa pomoc socjalna dla studentów - to niektóre założenia do projektu nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym, którym zajęła się dzisiaj Rada Ministrów.
Propozycja rządu zakłada wprowadzenie systemu finansowania uczelni uwzględniającego efekty pracy naukowej. Rozdzielenie pieniędzy pomiędzy placówki wyższe odbędzie się więc zgodnie z zasadą „lepszy dostanie więcej". Ponadto w 2011 roku w drodze konkursów wyłonione zostaną cztery Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące (KNOW-y), które przez 5 lat będą otrzymywać dodatkowo ponad 10 mln zł - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Projekt wprowadzi większą autonomię uczelni w podejmowaniu niektórych decyzji, dotyczących m.in. otwierania nowych kierunków przez szkoły wyższe nadające habilitacje. Uczelnie będą mogły również łatwiej gospodarować swoim majątkiem. Zmienią się ponadto zasady przeprowadzania procedury habilitacyjnej, która ma zostać skrócona z 11 do 6 miesięcy. Oprócz tego zapowiedziano zmiany w nadawaniu tytułu doktora i profesora. Prostszą karierę naukową zapewnią z kolei przejrzyste procedury konkursowe na stanowiska w uczelniach i większe otwarcie na badaczy z zagranicy.
Pracownicy naukowi mieliby jednocześnie stracić możliwość zatrudnienia na różnych uczelniach. Profesor czy doktor mógłby maksymalnie podjąć zatrudnienie na dwóch etatach. Zjawisko nepotyzmu w uczelniach i instytucjach związanych ze szkolnictwem wyższym ma być natomiast wyeliminowane przez zakaz podległości służbowej, stwarzającej ryzyko stronniczych decyzji i nieobiektywnych ocen naukowych - czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Zmiany w szkolnictwie wyższym mają również „ułatwić życie" samym studentom. Założenia do projektu mówią tu m.in. o bezpłatnym drugim kierunku studiów dla najzdolniejszych studentów oraz zwiększeniu pomocy socjalnej. Nowela zapowiada ponadto katalog bezpłatnych usług dla wszystkich studentów, zarówno z uczelni płatnych, jak i bezpłatnych. Znajdą się w nim m.in. egzaminy (w tym poprawkowe i komisyjne), egzamin dyplomowy, złożenie i ocena pracy dyplomowej oraz wydanie suplementu do dyplomu.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?