Rząd ograniczy świadczenia pielęgnacyjne

Świadczenia nie dostanie np. osoba, która jest niezdolna do samodzielnej egzystencji oraz ta, która otrzymuje rentę rodzinną z tytułu śmierci małżonka.

Zgodnie z założeniami do projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów o miesięczny dodatek w wysokości 520 złotych wystąpi znacznie mniej osób.

Od początku tego roku świadczenie pielęgnacyjne ustala się niezależnie od dochodów rodziny. O pieniądze może się starać matka albo ojciec lub inna osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny. Świadczenie zostanie przyznane również opiekunowi faktycznemu dziecka.

Jedynym warunkiem przyznania przez gminę pieniędzy jest niepodejmowanie bądź rezygnacja z pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności.

Teraz resort planuje zaostrzenie zasad korzystania ze świadczeń pielęgnacyjnych rozszerzając listę sytuacji, które uniemożliwią jego otrzymywanie.

Obecnie pieniądze nie przysługują w sytuacji, gdy osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego. Świadczenia nie można uzyskać natomiast na osobę, która np. pozostaje w związku małżeńskim.

Według resortu pracy obecna lista nie obejmuje wszystkich sytuacji, w których świadczenie pielęgnacyjne nie powinno przysługiwać.

Zaproponowano więc, że pieniądze nie będą się należeć również wtedy, gdy opiekun ma ustalone prawo do renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka. Świadczenia nie będą mogły pobierać jednocześnie dwie osoby w rodzinie - np. matka z tytułu opieki nad dzieckiem, a jej mąż z tytułu opieki nad swoją siostrą.

Niemożliwe będzie ponadto pobieranie świadczenia przez więcej niż jedną osobę z tytułu opieki nad ta samą osobą - np. z tytułu opieki nad niepełnosprawną matką świadczenie pielęgnacyjne nie będzie pobierane przez dwoje jej dzieci.

Pieniądze nie zostaną przyznane również osobie, która nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji.

Zmienią się także przepisy dotyczące kontroli osób otrzymujących wsparcie. Obecnie wywiad może być przeprowadzony przez gminę jedynie na etapie postępowania administracyjnego, zmierzającego do przyznania pieniędzy.

 - Nie może być on jednak zastosowany w stosunku do osoby, która już pobiera świadczenie pielęgnacyjne, także wówczas gdy zachodzą wątpliwości czy osoba wciąż spełnia warunki ustawowe, w szczególności czy faktycznie sprawuje opiekę nad osobą niepełnosprawną - wyjaśnia ustawodawca.

Projektowana nowelizacja pozwoli gminom na przeprowadzanie wywiadu z osobą w trakcie otrzymywania przez nią świadczenia pielęgnacyjnego.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ilona 2014-01-30 18:20:13

    Mój problem jest taki mam 55 lat od 12 lat opiekuję się uposledzonym bratem niezdolnym do samodzielnej egzystencji a od 2 lat pobieram świadczenie pielęgnacyjne.od kwietni będzie brane pod uwagę kryterium dochodowe mój mąż ma 800 zł emerytury ja nie mam żadnego dochodu ale mój brat z dodatkami ma 1650 zła są to renta rodzinna renta socjalna dodatek pielęgnacyjny i dodatek dla sieroty zupełnej i z tego wynika że mi przekroczy kryterium to znaczy że mam żyć za jego dodatki albo isć w moim wieku do pacy a bratu poszukac jakiegoś ośrodka.Proszęo przeanalizowanie i doradzenie mi co w tej sytuacji mam zrobić .


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika