Masz działkę? Odbiorą ci część praw

Firmy zbudują tory lub wyciągi narciarskie na prywatnym terenie, nawet bez zgody właściciela gruntu.

Rada Ministrów zajmie się jutro nowelizacją kodeksu cywilnego. Dokument został przygotowany przez resort sprawiedliwości.

Ministerstwo chce zmienić prawo w taki sposób, by pozwalało kłaść tory na prywatnych działkach, bez konieczności ich wykupu. W uproszczeniu zadziała to tak, że jeśli właściciel terenu nie zgodzi się sprzedać ziemi pod inwestycję, to przedsiębiorca będzie mógł pójść do sądu. Ten natomiast ustanowi na działce tzw. służebność i budowa się rozpocznie.

Właściciel dostanie wówczas rekompensatę. Nowelizacja nie precyzuje jednak, w jaki sposób wyliczyć jej wysokość. Zapewne pod uwagę weźmie się obniżenie wartości ziemi czy ewentualne straty, jakie prywaciarz poniesie.

Zyskają narciarze i mieszkańcy miast

Odświeżone przepisy pozwolą nie tylko na ustanawianie służebności pod tory kolejowe. Będzie to możliwe również w odniesieniu do torów tramwajowych, trakcji trolejbusowych czy urządzeń transportu linowego. Pod tym ostatnim pojęciem kryją się krzesełkowe czy kabinowe wyciągi narciarskie.

Nowela pozwoli na służebność w odniesieniu do:
Urządzeń służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazów, energii elektrycznej, urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej, a także urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego, urządzeń
tras tramwajowych, transportu linowego, linii trolejbusowych oraz innych podobnych, które nie należą do części składowych nieruchomości jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa (nowe brzmienie art. 49. § 1 kodeksu cywilnego).

W projektowanym przepisie wymieniono urządzenia infrastruktury telekomunikacyjnej. Chodzi tutaj w szczególności o linie, kanalizacje kablowe, słupy, wieże, maszty oraz różne przewody. Przez urządzenia do prowadzenia ruchu kolejowego należy natomiast rozumieć tory (szyny), sygnalizatory, sieć trakcyjną, zwrotnice, sygnałowe trasy kablowe, sieć światłowodów czy kabli teletechnicznych.

Według ministerstwa zastosowanie art. 49 § 1

Nowela rozstrzyga również, co stanie się z urządzeniami wymienionymi we wspomnianym przepisie, które będą istniały w dniu wejścia ustawy w życie. Jeśli przedsiębiorca zbudował je za własne pieniądze, to przejdą na jego własność Gdy koszty poniosła inna osoba, to firma będzie mogła je odkupić.

Przypominamy, że służebność nie jest niczym nowym w polskim prawie. Już od kilku lat ułatwia budowę gazociągów, wodociągów, rur kanalizacyjnych czy linii wysokiego napięcia. Dla firm jest to rozwiązanie tańsze niż wykup prywatnego gruntu.

Nowelizacja kodeksu cywilnego, po przyjęciu przez Radę Ministrów, trafi pod obrady Sejmu. Zmiany mają wejść w życie po upływie 30 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (17)

ika

11.12.2011 11:32:10

Re: Masz działkę? Odbiorą ci część praw

Zagłosowałam na Palikota w nadziei, że trochę ukróci zapędy władzy (bez wielkich oczekiwań, bo każdy polityk po roku politykowania jest skażony)i czekam. Oczywiście, że chciałabym wyciągów linowych w Tatrach ale skoro król niegdyś góralom nadał te nieużytki na własność to (mimo współpracy górali z gubernatorem Frankiem w czasie II wojny) własność jest święta. Niestety, ta zasada nie istnieje w świadomości wychowywanych bez religii i świętości.

ryży

6.12.2011 22:9:37

Re: Masz działkę? Odbiorą ci część praw

Co to za s..y kraj?I ja im jeszcze za to wszystko płacę?

nonkonformista

1.12.2011 19:50:35

Re: Masz działkę? Odbiorą ci część praw

Zgadzam się z Marianem, po 9 października: "chcieliśta to mata". Niestety,ale niszczą Polskę i ich Obywateli.POpaprańców nam przybywa.A może jako naród mamy przestać istnieć? Wszak od wieków inni mieli apetyt na ten region Europy, zarówno od wschodu jak i zachodu,a i w Polsce przybywa nam cwaniaków.Spójrzmy na inne nacje,oni nie pozwolą sobie niczego zabrać,przede wszystkim dlatego, że trzymają się razem,wzajemnie się wspomagają.

Zniesmaczony

29.11.2011 19:41:39

Re: Masz działkę? Odbiorą ci część praw

Nieźle, wstyd panie Dariuszu Madejski!!! Cytuję "...ewentualne straty, jakie prywaciarz poniesie." Co to znaczy "prywaciarz"? To jest język prawniczy, język portalu zajmującego się problemami prawniczymi, czy język propagandy komunistycznej??? Naprawdę nie warto was czytać!!! Wstyd i jeszcze raz wstyd! Cóż za ignoranctwo i pismactwo!!! Panie Madejski do miotły i łopaty a nie do pisania (tylko nie połam pan tej miotły - do tej czynności też należy mieć odrobinę wyczucia i wiedzy). To dla pana za wysokie progi. (Nie pchaj się na afisz, jak nie potrafisz)

Marian

29.11.2011 10:57:59

Re: Masz działkę? Odbiorą ci część praw

A ilu z was głosowało w tych wyborach na POpaprańców? Trzeba było głosować na partie Korwina a nie teraz narzekać. W tym portalu też nie brakuje POpapranych komuchów co za język , cyt. "ewentualne straty, jakie prywaciarz poniesie" - żałosne.

Chodzacy PARAGRAF

28.11.2011 23:9:59

Re: Masz działkę? Odbiorą ci część praw

System zniewolenia i OGLUPIENIA NARODU POLSKIEGO zapoczatkowany w PRL-u rozwija sie w lawinowym tepie.Polak stracil nawt PRAWO do obrony w sadzie { DOWODY w aktach przecza wyrokowi,wyrok jest PRAWOMOCNY i nie podlega wzruszeniu,gdzie tak jest na SWIECIE ? }.POZEW do sadu nie spelnia wymog formalnoprawnych co potwierdza Prokuratura i Sad i POWOD po kilku miesiacach ponownie wnosi sprawe przeciwko temu samemu POZWANEMU o to samo,do akt zostaja dopuszczone jako DOWOD akta pierwszej sprawy { POZEW nie spelnial wymog formalnoprawnych } i sad uwzglednia POWODZTWO wbrew PRAWU i DOWODOM w aktach sprawy , to sa czyste kpiny a nie SAD .W internecie nazwalem ich " BLAZNY w sedziowskich togach " , " swiete krowy ".Podstawa demokracji jest prawo a Polsce daleko do demokracji.Po prostu to sa jawne mafie a nie RZAD,ktory gnebi narod polski w blasku hasel demokracji i funduje sobie EMERYTURY po 14-scie tysiecy zl na miesiac.POLACY nawet o tym nie wiedza ,ze w Polsce nie ma 100% prawa wlasnosci,takie jest prawo jakie stworzyl STALIN dla osiagniecia dyktakorskiej wladzy.MODEL tego PRAWA funkcjonuje do dzisiaj bo to pasuje tym na GORZE i efekty tego widac na codzien...

Artur46

28.11.2011 21:26:42

Re: Masz działkę? Odbiorą ci część praw

To komuna w najczystszym wydaniu. Ta czerwona zaraza siedzi w ludziach a takie myślenie jest powszechne w naszym kraju.

pirek

28.11.2011 19:0:6

Re: Masz działkę? Odbiorą ci część praw

Rządzą złodzieje, to fakt, ale skąd się ci złodzieje wzięli? Czy nie z naszego społeczeństwa, czyli z nas? Kiedyś moja praca pozwoliła mi (nie formalnie) zrobić test uczciwości naszych rodaków...wyszło mi, że ok. 60% chciało mnie orżnąć, jeden był niepewny, a jeden uczciwy. I czego Wy właściwie chcecie od rządu???

kułak

28.11.2011 18:26:44

Re: Masz działkę? Odbiorą ci część praw

Pewnie. Lepiej zamiast zapłacić za grunt, zapłacić za pas gruntu i "zrypać" całą działkę.Ponieważ"dla firm jest to rozwiązanie tańsze niż wykup prywatnego gruntu" Czyli pojedynczy obywatel nie ma zadnych praw. Moja ziemia nie jest moją i mogą mi nad ogródkiem puścić kolejkę linową bo tak się podoba firmom.Nic mi ta moja ojczyzna nie dała a wciąż wyciąga łapy po moje.

ech

28.11.2011 14:21:26

Re: Masz działkę? Odbiorą ci część praw

Pomysł w miarę sensowny, wykonanie jak zwykle fatalne. Korwin proponował bez porównania lepsze - wykup za 150% wartości danego gruntu. Do tego niski podatek katastralny i każdy może sam określić wartość swojego gruntu. Za wysoka - będzie płacił od tego wysokie podatki, za niska i wykupi się jego ziemię za bezcen. Ale w takim rozwiązaniu nie ma łapówki dla urzędnika wyceniającego straty właściciela.

PiiKooN

28.11.2011 10:50:8

Re: Masz działkę? Odbiorą ci część praw

"Dla firm jest to rozwiązanie tańsze niż wykup prywatnego gruntu." Z powyższego jednoznacznie wynika kto się liczy dla ekipy rządzącej a kogo ma się w poważaniu... Pięknie Polsko... Niedługo dojdzie jeszcze do sytuacji podobnej z jaką mieliśmy do czynienia pod koniec 18go wieku i będziemy musieli przystosować się do nowych języków narodowych!

polak1

28.11.2011 10:3:19

Re: Masz działkę? Odbiorą ci część praw

Bravo głąby !!! Po najmniejszej linii oporu. To w jaki sposób ustalają nowy przepis świadczy tylko o tym jak mają nas w d***e .... Tak mam prawo być .... bo mieć to już nie zawsze...

Martin

28.11.2011 9:54:41

Re: Masz działkę? Odbiorą ci część praw

Komunistyczne państwo i tyle.

x69

28.11.2011 9:23:28

Re: Masz działkę? Odbiorą ci część praw

Ale jaja:) Tylko zapis jest chyba sprzeczny z Konstytucja mowiaca ze wlasnosc prywatna jest nienaruszalna. Taki bubel z Ministerstwa Sprawiedliwosci. Pogratulowac. Jak widac idea Lenina wiecznie zywa

Liberał

28.11.2011 8:59:39

Re: Masz działkę? Odbiorą ci część praw

Teraz mamy większa komunę z pozorną wolnością osobistą, czyli masz prawo nie pracować, masz prawo być bezdomnym. Takie prawo ma za zadanie ułatwić budowanie dróg ponieważ sprawy w sądach o wywłaszczenie trwają lata i zamiast zająć się złym sądownictwem i poprawianiem lichego prawa to głąby z naszego cyrku tworzą nowe durne prawo.

Vito

28.11.2011 8:57:16

prywaciarz?!!

Jak widać PRL-owskie pojęcia mocno siedzą w głowach redaktorów.

pamiętamay

28.11.2011 7:0:4

Re: Masz działkę? Odbiorą ci część praw

Za komuny to było wywłaszczenie. Teraz są pozory rekompensaty

Pokaż wszystkie komentarze (17)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 17.9.2018

  Jak odwołać się od mandatu drogowego?

  Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób (...)

 • 6.2.2019

  Bezpieczny pobyt w placówce całodobowej opieki

  Jeśli ktoś z twojej rodziny wymaga całodobowej opieki w placówce i masz podejrzenia, że personel nie sprawuje należytej opieki nad podopiecznymi, reaguj. Jak? 

 • 23.10.2017

  Jak uznać ojcostwo w urzędzie stanu cywilnego?

  Nie masz ślubu z kobietą, która urodzi lub urodziła twoje dziecko? Dziecko urodziło się już po rozwodzie? Sprawdź, co zrobić, żeby formalnie zostać jego ojcem.

 • 14.9.2018

  Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...

  Jak zawrzeć umowę darowizny, żeby była ona skuteczna. Kiedy i z jakich przyczyn można odwołać darowiznę? Czy w umowie darowizny można obdarowanego do czegoś zobowiązać i jakie to rodzi konsekwencje? (...)

 • 9.12.2004

  Przejść rozmowę kwalifikacyjną

  Wielu doradców personalnych narzeka, że kandydaci na pytania odpowiadają tylko „tak” lub „nie” a nie pełnymi wypowiedziami. Nie podają też konkretnych przykładów (...)