Rząd przyjął Program konwergencji
W dniu 30 grudnia br. Rada Ministrów przyjęła Program konwergencji. Aktualizacja 2008. Dokument podtrzymuje zasadnicze cele i kierunki polityki gospodarczej przyjęte w marcu 2008 roku w Programie konwergencji. Aktualizacja 2007.
Priorytetem średniookresowej strategii rządu jest spełnienie warunków niezbędnych do przyjęcia euro, także wobec wyzwania dla polityki fiskalnej jakim jest pogodzenie zadania utrzymania wyniku fiskalnego na poziomie zapewniającym trwałe wypełnianie przez Polskę fiskalnego kryterium konwergencji z koniecznością podejmowania działań ograniczających skutki kryzysu.
Niepewność dotycząca ukształtowania się sytuacji w gospodarce światowej oraz konieczność zapewnienia, aby prowadzona w Polsce polityka gospodarcza była spójna z działaniami podejmowanymi w innych krajach Unii Europejskiej wpłynęły na opóźnienie terminu opracowania niniejszego dokumentu (z końca listopada na koniec grudnia br.). Co jest jednak zgodne z postanowieniami Rady Ecofin z dnia 2 grudnia br., która w celu umożliwienia rządom państw członkowskich uwzględnienia działań podjętych w związku z kryzysową sytuacją gospodarczą, umożliwiła miesięczne przesunięcie terminu składania aktualizacji. Dokument został opracowany zgodnie z wytycznymi dotyczącymi programów stabilności i konwergencji. Będzie on także przedmiotem dyskusji komisji sejmowych i senackich.
Na przyjęte w dokumencie prognozy makroekonomiczne i fiskalne istotny wpływ ma pogorszenie sytuacji na międzynarodowym rynku finansowym i jej negatywne konsekwencje dla sfery realnej światowej gospodarki. Niepewność dotycząca skali obserwowanego spowolnienia gospodarczego i stopień jego negatywnego wpływu na polską gospodarkę stanowi główny czynnik ryzyka dla realizacji prezentowanego scenariusza. Jednocześnie w odniesieniu do prognoz do Program konwergencji. Aktualizacja 2008, uwzględniono działania określone w Planie stabilności i rozwoju (przyjętym 30 listopada 2008 r. przez rząd). Obejmuje on działania, które w sposób trwały i długookresowy będą wspierały wzrost gospodarczy w Polsce.
Zgodnie z zawartą w Aktualizacji prognozą makroekonomiczną i fiskalną Polska spełni nominalne kryteria konwergencji. Po spełnieniu innych wymogów formalnych i uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Europejskiej oraz zniesieniu derogacji Polska będzie mogła zostać pełnoprawnym członkiem strefy euro. Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 28 października 2008 r. harmonogramem integracji ze strefą euro, przy braku realizacji czynników ryzyka możliwe będzie zastąpienie złotego wspólną walutą europejską z dniem 1 stycznia 2012 r.
Źródło: www.mf.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?