Rząd przyjął projekt budżetu na rok 2020

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2020 roku. Zarówno wydatki, jak i dochody budżetu paÅ„stwa wyniosÄ… 429,5 mld zÅ‚, co oznacza, że projekt po raz pierwszy od 1990 r. nie przewiduje deficytu budżetu paÅ„stwa. Priorytetem pozostaje utrzymanie stabilnoÅ›ci finansów publicznych przy jednoczesnym wspieraniu wzrostu gospodarczego i realizacji dziaÅ‚aÅ„ dotyczÄ…cych polityki spoÅ‚eczno-gospodarczej, w tym w szczególnoÅ›ci w ramach aktywnej i ambitnej polityki prorodzinnej.

Porady prawne

Co zaplanowano?

W projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. zaplanowano:

  • dochody – 429,5 mld zÅ‚,
  • wydatki – 429,5 mld zÅ‚,
  • brak deficytu budżetu paÅ„stwa,
  • deficyt sektora finansów publicznych (wedÅ‚ug metodologii unijnej) na poziomie 0,3% PKB.

Podstawowe uwarunkowania makroekonomiczne:

  • wzrost PKB (w ujÄ™ciu realnym o 3,7%),
  • Å›rednioroczny wzrost cen towarów i usÅ‚ug konsumpcyjnych (2,5%),
  • wzrost przeciÄ™tnego rocznego funduszu wynagrodzeÅ„ w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent (nominalnie o 6,3%),
  • wzrost spożycia prywatnego (w ujÄ™ciu nominalnym o 6,4%).

Projekt budżetu na 2020 r. opracowano z uwzględnieniem spełnienia limitu wyznaczanego przez stabilizującą regułę wydatkową oraz kryteriów dotyczących wartości referencyjnej dla deficytu nominalnego (3% PKB) sektora instytucji rządowych i samorządowych.

Dochody

Na prognozowane dochody będzie mieć wpływ m.in. wzrost gospodarczy, przewidywany wzrost inflacji, a także efekt już wdrożonych i aktualnie przygotowywanych zmian systemowych, dotyczących dalszego uszczelnienia systemu podatkowego.

Chodzi również o działania związane ze zmniejszeniem podatku PIT. Do rozwiązań tych należą:

  • zwolnienie z podatku przychodów z pracy i umów zlecenia osób poniżej 26. roku życia do kwoty 85 528 zÅ‚ (od sierpnia 2019 r.),
  • obniżenie stawki podatkowej dla pierwszego progu podatkowego na skali podatkowej z 18 do 17% (od października 2019 r.),
  • podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodu (od października 2019 r.).

Wydatki

W ramach limitu wydatków zapewniono niezbÄ™dne Å›rodki finansowe zarówno na kontynuacjÄ™ dotychczasowych priorytetów rzÄ…du, dotyczÄ…cych polityki spoÅ‚eczno-gospodarczej, w tym w szczególnoÅ›ci w ramach polityki prorodzinnej, jak również na realizacjÄ™ nowych zadaÅ„ – przy niższych, rok do roku, planowanych kosztach obsÅ‚ugi dÅ‚ugu Skarbu PaÅ„stwa. ZaÅ‚ożono m.in.:

  • finansowanie rozszerzonego programu „Rodzina 500+”, który od 1 lipca 2019 r. obejmuje wszystkie dzieci do 18. roku życia – bez kryterium dochodowego,
  • finansowanie ze Å›rodków SolidarnoÅ›ciowego Funduszu Wsparcia Osób NiepeÅ‚nosprawnychÅ›wiadczenia uzupeÅ‚niajÄ…cego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji,
  • realizacjÄ™ Å›wiadczeÅ„ rodzinnych, która zakÅ‚ada podwyższenie wysokoÅ›ci zasiÅ‚ku pielÄ™gnacyjnego od 1 listopada 2019 r. (II etap), podwyższenie kwoty Å›wiadczenia pielÄ™gnacyjnego od 1 stycznia 2020 r. oraz wzrost kryterium dochodowego uprawniajÄ…cego do Å›wiadczenia z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2019 r.,
  • wypÅ‚atÄ™ uzupeÅ‚niajÄ…cego Å›wiadczenia rodzicielskiego dla osób, które wychowaÅ‚y co najmniej 4 dzieci i ze wzglÄ™du na dÅ‚ugoletnie zajmowanie siÄ™ potomstwem nie wypracowaÅ‚y emerytury w wysokoÅ›ci odpowiadajÄ…cej co najmniej kwocie najniższej emerytury,
  • realizacjÄ™ rzÄ…dowego programu „Dobry start”, który zakÅ‚ada wsparcie finansowe w ponoszeniu wydatków zwiÄ…zanych z rozpoczÄ™ciem roku szkolnego w wysokoÅ›ci 300 zÅ‚ na każde dziecko w wieku szkolnym,
  • waloryzacjÄ™ Å›wiadczeÅ„ emerytalno-rentowych od 1 marca 2020 r. wskaźnikiem waloryzacji na poziomie 103,24 proc.,
  • zwiÄ™kszenie limitu wydatków na obronÄ™ narodowÄ… – zaplanowano o ok. 5 mld zÅ‚ wiÄ™cej w stosunku do roku 2019,
  • wykonanie zadaÅ„ dotyczÄ…cych infrastruktury kolejowej oraz drogowej, w tym na szczeblu samorzÄ…dowym przez Fundusz Dróg SamorzÄ…dowych,
  • realizacjÄ™ zadaÅ„ przeciwdziaÅ‚ajÄ…cych wykluczeniu transportowemu mieszkaÅ„ców niewielkich miejscowoÅ›ci przez wsparcie finansowe z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użytecznoÅ›ci publicznej,
  • zwiÄ™kszenie wydatków dotyczÄ…cych nauki i szkolnictwa wyższego,
  • finansowanie programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, PaÅ„stwowej Straży Pożarnej i SÅ‚użby Ochrony PaÅ„stwa w latach 2017-2020 oraz programu modernizacji SÅ‚użby WiÄ™ziennej w latach 2017-2020,
  • realizacjÄ™ RzÄ…dowego Programu UzupeÅ‚niania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Drogowej – Mosty dla Regionów,
  • realizacjÄ™ programów wieloletnich dotyczÄ…cych gospodarki morskiej, w tym inwestycyjnego pn. Budowa drogi wodnej Å‚Ä…czÄ…cej Zalew WiÅ›lany z ZatokÄ… GdaÅ„skÄ….

Premier: Budżet na 2020 r. jest zrównoważony i prorozwojowy

Mateusz Morawiecki poinformowaÅ‚ o przyjÄ™tym przez RadÄ™ Ministrów projekcie budżetu na 2020 r. - W znacznym stopniu kontynuujemy wiele rozpoczÄ™tych przez rzÄ…d programów, m.in. obowiÄ…zujÄ…ce zwolnienie z podatku PIT dla mÅ‚odych ludzi do 26. roku życia – podkreÅ›liÅ‚ premier.

Jak mówiÅ‚ szef rzÄ…du, budżet jest zrównoważony. Oznacza to, że w przyszÅ‚ym roku planowane dochody i wydatki budżetu paÅ„stwa bÄ™dÄ… takie same. - To wszystko bÄ™dzie dobrze sÅ‚użyÅ‚o polskiej gospodarce i polskiemu spoÅ‚eczeÅ„stwu – oÅ›wiadczyÅ‚ Mateusz Morawiecki.

 Jak zaznaczyÅ‚ minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy KwieciÅ„ski, zakÅ‚adane wydatki i dochody budżetu wyniosÄ… 429,5 mld zÅ‚, a tym samym bÄ™dÄ… to najwiÄ™ksze wydatki i dochody od 1989 r.

Ponadto podczas konferencji 24 wrzeÅ›nia premier poinformowaÅ‚ o proekologicznych dziaÅ‚aniach w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, które majÄ… na celu m.in. redukcjÄ™ zużycia plastiku, energii, czy też poprawÄ™ segregacji odpadów. - Chcemy przyszÅ‚emu pokoleniu zostawić ZiemiÄ™ jak najczystszÄ…” – zaznaczyÅ‚ szef rzÄ…du. - „Ochrona Å›rodowiska we wszystkich wymiarach jest naszym podstawowym celem – dodaÅ‚.

SÄ… pieniÄ…dze na programy ministerstwa rodziny

Rząd zarezerwował środki na wszystkie priorytetowe programy realizowane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Przygotowany budżet jest prospoÅ‚eczny i prorozwojowy – priorytetem rzÄ…du pozostaje utrzymanie stabilnoÅ›ci finansów publicznych przy wspieraniu wzrostu gospodarczego i realizacji dziaÅ‚aÅ„ dotyczÄ…cych polityki spoÅ‚eczno-gospodarczej, w tym ambitnej polityki prorodzinnej.

Miliardy dla rodzin

Filarem tej polityki jest program Rodzina 500+, który od 1 lipca bieżącego roku funkcjonuje w rozszerzonej formule – Å›wiadczenie wychowawcze przysÅ‚uguje na każde dziecko, bez wzglÄ™du na dochody rodziny.

Od momentu uruchomienia programu – w kwietniu 2016 roku – do rodzin trafiÅ‚o już blisko 80 mld zÅ‚otych. W przyszÅ‚ym roku program ma kosztować w sumie 41,2 mld zÅ‚otych. NiezbÄ™dne Å›rodki na wypÅ‚atÄ™ Å›wiadczeÅ„ wychowawczych uwzglÄ™dniono w limicie wydatków przyjÄ™tego wÅ‚aÅ›nie projektu budżetu.

Nasz flagowa reforma, nasza perÅ‚a w koronie polityki rodzinnej nadal bÄ™dzie funkcjonowaÅ‚a w niezmienionej formie. Wsparcie trafi do wszystkich rodzin wychowujÄ…cych dzieci. ByÅ‚am o to caÅ‚kowicie spokojna, bo wszyscy w rzÄ…dzie zdajÄ… sobie sprawÄ™, jak rolÄ™ peÅ‚ni ten program, jak ważny jest dla rodzin – mówi minister rodziny, pracy i polityki spoÅ‚ecznej Bożena Borys-Szopa

Wszystkie programy uwzględnione w projekcie budżetu

Dobrych wiadomości jest więcej, ponieważ w projekcie budżetu na 2020 roku zaplanowano wydatki na wszystkie prorodzinne programy prowadzone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– "To pokazuje, jak serio traktujemy Polaków. Nie rzucamy obietnic bez pokrycia tylko sumiennie pracujemy, żeby w kasie paÅ„stwa znalazÅ‚y siÄ™ Å›rodki na nasze programy adresowane do rodzin, osób starszych i niepeÅ‚nosprawnych" – skomentowaÅ‚a minister Bożena Borys-Szopa.

W projekcie budżetu zapewnione zostaÅ‚y Å›rodki – oprócz wspominanej już „Rodziny 500+”, również na program „Mama 4+” oraz „Dobry start”, a także na Å›wiadczenia uzupeÅ‚niajÄ…ce dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, realizacjÄ™ Å›wiadczeÅ„ rodzinnych zakÅ‚adajÄ…cÄ… podwyższenie wysokoÅ›ci zasiÅ‚ku pielÄ™gnacyjnego czy waloryzacjÄ™ Å›wiadczeÅ„ emerytalno-rentowych.

RzÄ…d nadal bÄ™dzie dofinansowywaÅ‚ powstawanie nowych żłobków w ramach programu „Maluch+”. Dalej rozwijana bÄ™dzie „Karta Dużej Rodziny”, adresowana do rodzin wielodzietnych.

W projekcie budżetu znalazÅ‚y siÄ™ również pieniÄ…dze na program „Senior+” w ramach którego powstajÄ… dzienne domy i kluby dla seniorów czy na realizacjÄ™ programu „Za życiem”.

Budżet zrównoważony

Co ważne, budżet bÄ™dzie zrównoważony – w projekcie ustawy zaplanowano, że dochody i wydatki na tym samym poziomie – 429,5 mld zÅ‚otych. Projekt wiÄ™c nie przewiduje deficytu budżetu paÅ„stwa.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika