Są nowe gwarancje w ramach rządowego programu de minimis

Niedawno w obecności premiera Donalda Tuska i wicepremiera, ministra finansów Jacka Rostowskiego, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz 22 inne banki podpisały umowy, które rozszerzają gwarancje de minimis na kredyty inwestycyjne i rozwojowe.

- Dzisiaj spotykamy się w poczuciu dobrze wykonanej roboty - mówił premier Tusk rozpoczynając spotkanie. - Dzięki dobrze zaprojektowanym przedsięwzięciom, takim jak program de minimis, nie tylko są utrzymywane obecne miejsca pracy, ale również powstają nowe.

Program gwarancji de minimis, który uruchomiono w marcu tego roku, służy wzmocnieniu sektora mikro, małych i średnich firm. Polega on na udzielaniu przez BGK gwarancji spłaty kredytów obrotowych, które przedsiębiorcy mogą zaciągać w bankach kredytujących.
Porady prawne


Dotychczas z gwarancji skorzystało już przeszło 26 tysięcy firm a wartość kredytów zaciągniętych dzięki gwarancjom sięga już 9 mld złotych. Do 31 października br. BGK udzielił gwarancji na kwotę ok. 5,15 mld zł

Premier Donald Tusk zwrócił uwagę na świetne przygotowanie do przyjęcia programu oraz szczególną rolę polskiego sektora bankowego we wspieraniu rozwoju gospodarki.

Do tej pory rządowy program gwarancji zabezpieczał tylko kredyty obrotowe, związane z finansowaniem działalności bieżącej firm. Dzisiaj rusza drugi etap programu, który ułatwi dostęp firm do kredytów inwestycyjnych i rozwojowych.

Gwarancje będą ułatwiać dostęp do finansowania szeroko rozumianych celów inwestycyjnych, jak również - jako instrument nie wiążący się z faktycznym przekazaniem środków finansowych - będą elementem wpisującym się w charakter wsparcia, jaki planowany jest w nowej perspektywie finansowej.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • marigaux 2015-11-15 15:53:56

    Jak rząd przestanie okradac przedsiębiorców to i kredyty nie będą potrzebne. To rozwiązanie powodouje tylko większe zadłużenie firm i w przypadku drastycznej zmiany stóp procętowych np. z powodu kryzysu spowoduje upadłość firm.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika