Sądy będą szybciej wydawać wyroki? Nadchodzą zmiany

Przyspieszenie postępowań sądowych, a przede wszystkim postępowania rozpoznawczego i egzekucyjnego, dalsza informatyzacja postępowania cywilnego oraz uproszczenie niektórych czynności procesowych to jedne z najważniejszych postulatów przedstawionych w przyjętych przez rząd założeniach do projektu nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

Dzięki nowym przepisom stworzone zostaną podstawy prawne dla wprowadzanych w przyszłości zinformatyzowanych postępowań. Założono, że wyrok ma być utrwalany w systemie teleinformatycznym i opatrywany bezpiecznym podpisem elektronicznym. Przewidziano wprowadzenie elektronicznego trybu wnoszenia pism procesowych nie tylko w sprawach wszczętych elektronicznie, ale także w tzw.
Porady prawne
tradycyjnych postępowaniach cywilnych.

Postępowania sądowe będą przyspieszone dzięki regulacjom dopuszczającym możliwość sporządzania elektronicznego uzasadnienia wyroku oraz wprowadzenie zasady, zgodnie z którą sędzia, którego dotyczy wniosek o wyłączenie, będzie nadal realizować przypisane mu czynności, z wyjątkiem wydania orzeczenia kończącego postępowanie w sprawie. Referendarze sądowi będą mogli dokonywać wszystkich czynności w postępowaniu upominawczym.

Na wniosek wierzyciela, za pośrednictwem specjalnego systemu teleinformatycznego, w którym znajdą się obwieszczenia o licytacji, możliwa będzie egzekucyjna sprzedaż ruchomości. Dostęp do tego systemu mają zapewnić sądy rejonowe. Wprowadzone mają być również przepisy umożliwiające elektroniczne zajęcie rachunków bankowych, co obniży koszty i przyspieszy procedurę zajęć. Banki zostaną zobowiązane do utworzenia i prowadzenia systemu obsługującego zajęcia wierzytelności z rachunków.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Vit 2014-11-28 21:14:50

    Przepisy winny dotyczyć także Sądu Najwyższego, który odmowę przyjęcia skargi do rozpoznania wydaje tuż przed upływem 1 roku. Celowo przytrzymuje. W między czasie czyni próby znalezienia jakiegoś drobnego błędu, np. nie przysłanie w terminie kolejnego załącznika, które już posiada, co przyjmuje za podstawę odrzucenia skargi albo zażąda drugiego pełnomocnictwa i wówczas odrzuca z powodu przysłania skargi po terminie. Inną nieprawidłowością jest niedopuszczanie skargi do rozpoznania przez Sąd Najwyższy, mimo że prawo takie skarżącemu przysługuje. Czynność tę spełnia jeden sędzia w przedsądzie. Jest to niekonstytucyjne. Po odrzuceniu czy oddaleniu skargi w przedsądzie, SN wysyła pismo do OIRP o wyciągnięcie konsekwencji wobec pełnomocnika za sporządzenie skargi.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika