Pobieranie plików z sieci. Kiedy są kary?

Za samo ściąganie muzyki lub filmów nie grozi odpowiedzialność karna. Inaczej jest, gdy zaczniemy udostępniać takie pliki.

Rozpowszechnianie chronionych prawem autorskim plików jest traktowane o wiele surowiej niż samo ich pobieranie.

Osoby pozwalające innym użytkownikom ściągnać takie dane ze swojego dysku twardego – np. poprzez sieć typu p2p – narażają się na sankcje, o których mówi ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zazwyczaj internauci wymieniają się plikami za darmo, więc będzie grozić im za to więzienie do 2 lat. Na wyższe sankcje naraża się natomiast osoba, która będzie chciała – choćby sporadycznie – zarobić na udostępnianiu plików. W takim przypadku grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Jeżeli internauta uczynił sobie natomiast z rozpowszechniania plików stałe źródło dochodu, może trafić do wiezienia nawet na 5 lat.

Oprócz wspomnianych kar pozbawienia wolności trzeba się liczyć grzywną. Ile można zapłacić? Ustalając kwotę sędzia weźmie pod uwagę m.in. nasze zarobki, posiadany majątek oraz to, czy byliśmy wcześniej karani. Minimalna kara wynosi 100 złotych. Maksymalnie może to być ponad milion złotych.

Musimy pamiętać, że forma udostępniania plików nie ma znaczenia przy odpowiedzialności karnej. Równie niebezpieczne jest umieszczanie muzyki i filmów na własnym blogu, w sieciach typu p2p, jak i na takich serwerach jak YouTube czy Wrzuta.pl.

Kiedy za pobrany plik poniesiesz karę?

Ściągając muzykę i filmy z internetu nie mamy co się obawiać, że odwiedzi nas policja i zarekwiruje komputer. Według obowiązujących przepisów można to bowiem uznać za dozwolony użytek osobisty.

Jednak to, że za taki czyn nie grozi odpowiedzialność karna nie oznacza, że możemy czuć się całkowicie bezpiecznie.

Osoby, które nie udostępniały zasobów ze swojego komputera, lecz jedynie pobierały pliki z internetu, są bowiem narażone na odpowiedzialność cywilną względem właściciela praw autorskich.

JAKIE KARY ZA ŚCIĄGANIE GIER I PROGRAMÓW KOMPUTEROWYCH?
CZYTAJ NA DRUGIEJ STRONIE

Według polskiego prawa, na drodze cywilnej pokrzywdzony właściciel może domagać się dwukrotności stosownego wynagrodzenia, a gdy naruszenie jest zawinione – nawet jego trzykrotności.

Osoba, która umieszcza pliki z muzyką w serwisach umożliwiających ich pobranie, raczej nie udowodni przed sądem, że robi to w sposób niezawiniony.

Gry i programy bez dozwolonego użytku

Prawo traktuje inaczej programy komputerowe. Są one bardziej chronione niż muzyka czy filmy. W tym przypadku za samo pobieranie grozi internaucie odpowiedzialność karna. O sankcjach wspomina jeden z przepisów kodeksu karnego.

Zgodnie z art. 278

Ponadto ustawa o prawie autorskim wyłączyła programy komputerowe spod dozwolonego użytku osobistego. Oznacza to, że ściągając takie pliki z internetu nie możemy powołać się na art. 23 tej ustawy, zgodnie z którym bez zgody twórcy mamy możliwość skorzystania z już rozpowszechnionego utworu.

Po drugie wyłączenie programów spod dozwolonego użytku oznacza, że niemożliwe jest również przegranie np. gry bliskiemu przyjacielowi czy członkowi rodziny. To również zostanie zakwalifikowane jako piractwo komputerowe. Tak samo będzie w przypadku, gdy kupimy jeden program, lecz zainstalujemy go na kilku komputerach.

Według polskiego prawa, na drodze cywilnej pokrzywdzony producent oprogramowania może domagać się zapłaty potrójnej wysokości należnego wynagrodzenia (licencji), zaś w zakresie odpowiedzialności karnej za piractwo komputerowe grozi wspomniana już kara do 5 lat więzienia.

W przypadku programów nie musimy się obawiać sankcji, gdy pobieramy program w wersji freeware bądź testowej (trial).

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (6)

antygimbus

19.2.2013 14:15:40

Re: UP @ssss

Polecam spytać rodziców, a w międzyczasie pójść do szkoły i poćwiczyć ortografię :)

ssss

23.7.2012 18:5:48

Re: Pobieranie plików z sieci. Kiedy są kary?

czy jak bym pobrała gre z internrtu za mpmocą np chomikuj pl a po puł roku bym ją usuneła z kompa nie wrzucajac jej na plyte to czy w razie gdyby policja zarekwirowała mi komputer to czy dowiedzą się otym ze była kiedys pobierana gra i uzywana ?

Monika

27.1.2012 3:7:49

Re: Pobieranie plików z sieci. Kiedy są kary?

Jakie są szanse, że jak ściągnę jakąś piosenkę to "pokrzywdzony właściciel" się upomni trzykrotnej wartości piosenki? I jak liczą wartość piosenki?

widus

26.1.2012 14:4:30

Re: Pobieranie plików z sieci. Kiedy są kary?

Tu chodzi o wydojenie nas z kasy nic więcej

pirek

24.1.2012 19:34:47

Re: Pobieranie plików z sieci. Kiedy są kary?

Pewnie, że nie wsadzą wszystkich. Ciekawe, jaka będzie stawka za "odstąpienie od czynności służbowych"...

doggio

24.1.2012 8:56:19

Re: Pobieranie plików z sieci. Kiedy są kary?Kary wyższe jak za zabójstwo

jakiś absurd.W Polsce za za zabójstwo sądy wydają niższe wyroki.i gdzie nasz wymiar będzie chciał wsadzić tych wszystkich pseudo przestępców liczonych w setkach tysięcy.

Pokaż wszystkie komentarze (6)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • Kara łączna czasem niekonstytucyjna

  18 kwietnia 2019 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący kary łącznej (kodeks karny).

 • Uwaga na kary za wzmacniacze GSM!

  Wśród użytkowników telefonii komórkowej stało się popularne stosowanie wzmacniaczy sygnału, zwanych popularnie repeaterami GSM lub wzmacniaczami GSM. Mało kto jednak wie, że (...)

 • Sąd Najwyższy o niedopuszczalności kary umownej

  Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie kary umownej na wypadek odstąpienia od umowy z powodu niewykonania zobowiązania o charakterze pieniężnym.

 • Miarkowanie kary umownej

  Instytucja kary umownej została uregulowana w Kodeksie cywilnym (art. 483 i nast.). Zgodnie z nim można w umowie zastrzec, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania (...)

 • Przedsiębiorcę wolno podwójnie karać...

  Dopuszczalne jest nałożenie na przedsiębiorcę dwóch kar za jedno zachowanie stanowiące naruszenie zarówno unijnych, jak i krajowych przepisów o ochronie konkurencji - uznał Sąd (...)

NA SKÓTY