Skarga na bezczynność KRRiT, wniosek o kuratora dla Polskiego Radia

Minister Skarbu Państwa, jako jedyny właściciel Spółki Polskie Radio S.A postanowił przeciwdziałać niepokojącej sytuacji w jej organach. Obawy budzi przede wszystkim niemożność funkcjonowania rady nadzorczej, co prowadzi do paraliżu wielu działań Spółki.

Od 30 stycznia 2008 roku, kiedy Pani Irena Kleniewska (Przewodnicząca Rady Nadzorczej) złożyła rezygnację z pełnionej funkcji, rada nie działa w pełnym składzie. Zgodnie ze statutem Spółki rada nadzorcza składa się z 9 członków i do czasu jej uzupełnienia nie może podejmować prawnie skutecznych rozstrzygnięć.

Minister Skarbu Państwa kilkukrotnie zwracał uwagę na pojawiający się problem, w tym 7 marca 2008 roku zwrócił się bezpośrednio do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z wnioskiem o pilne uzupełnienie składu obligatoryjnego organu, jakim jest Rada Nadzorcza. Minister wyraził oczekiwanie na niezwłoczne podjęcie przez KRRiT stosownych decyzji. Mimo ciążącego na niej ustawowego obowiązku, KRRiT nie uzupełniła składu Rady Nadzorczej.

Aby nie dopuścić do paraliżu Spółki, Minister Skarbu Państwa 14 maja 2008 roku wystąpił do sądu o wyznaczenie kuratora spółki oraz złożył skargę na bezczynność Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - organu ustawowo powołanego do dbałości o prawidłowy skład Rady Nadzorczej Spółki.

Minister Skarbu Państwa uznał trzy i pół miesięczny brak działań KRRiT jako sytuację naganną, narażającą Spółkę - Polskie Radio S.A. na znaczne ryzyko prawne.

Wniosek Ministra Skarbu Państwa o ustanowienie kuratora

Skarga na bezczynność KRRiT

W polskim ustawodawstwie przyjęto, iż w każdej spółce akcyjnej obowiązkowym organem jest Rada Nadzorcza, która pełni funkcje kontrolne i zapewnia ocenę słuszności i celowości decyzji podejmowanych przez Zarząd Spółki.

Jednak w spółce Polskie Radio S.A. od czterech miesięcy Rada Nadzorcza nie funkcjonuje. Brak tego podstawowego organu naraża spółkę na paraliż i może stanowić podstawę kwestionowania decyzji podejmowanych przez Zarząd. W związku z tym Minister Skarbu Państwa, będąc właścicielem spółki, zdecydował się zwrócić do sądu o ustanowienie kuratora dla Polskiego Radia.

Minister Skarbu Państwa przyznaje, że zwrócenie się do sądu opiekuńczego o ustanowienie kuratora dla osoby prawnej jaką jest spółka akcyjna, może wydawać się zaskakujące. Jednakże w prawie polskim nie ma rozróżnienia postępowania o ustanowienie kuratora dla osoby prawnej i fizycznej. W przypadku nie działającego organu, Rady Nadzorczej, art. 42 Kodeksu cywilnego  stanowi, iż: Jeżeli osoba prawna nie może prowadzić swoich spraw z braku powołanych do tego organów, sąd ustanawia dla niej kuratora.

Kwestie dotyczące ustanowienia kuratora dla osoby prawnej są przedmiotem nielicznych orzeczeń sądów. Należy jednak wskazać na postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 5 października 2005 r. II CZ 84/05, które brzmi: Kuratora, o którym mowa w art. 42 § 1 k.c., powołuje sąd opiekuńczy na podstawie art. 603 k.p.c., a zatem w postępowaniu nieprocesowym. Właściwość takiego postępowania potwierdza również Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.

Minister Skarbu Państwa, sam nie będąc do tego uprawnionym, zwracał się kilkakrotnie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z wnioskiem o uzupełnienie składu Rady Nadzorczej i umożliwienie działania w Spółce istotnego i obligatoryjnego organu - wyrażając oczekiwanie niezwłocznego podjęcia przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji stosownych decyzji. Do dnia dzisiejszego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie uzupełniła składu Rady Nadzorczej.

Źródło: www.msp.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika