Słowacja wprowadza europejską walutę

Parlament Europejski uznał, że Słowacja spełniła kryteria z Maastricht i poparł przystąpienie Słowacji do strefy euro 1 stycznia 2009 r. Parlament zaleca jednak, by rząd Słowacji kontynuował reformy w celu utrzymania niskiej inflacji oraz utworzył organ nadzorujący ceny wybranych podstawowych produktów w celu wyeliminowania błędnych wyobrażeń na temat wzrostu cen.

W sprawozdaniu Davida CASY (EPP-ED, MT) posłowie zwrócili uwagę na pewne ryzyka, związane z makroekonomiczną równowagą gospodarki Słowacji w ujęciu długofalowym. Zauważyli, że raport EBC o konwergencji za rok 2008 stwierdza zagrożenia dotyczące stabilności osiągniętej niskiej stopy inflacji i dlatego wezwali rząd Słowacji do kontynuacji koniecznych reform strukturalnych oraz do podjęcia koniecznych działań w celu uniknięcia inflacji.

Porady prawne

Słowacja powinna kontynuować konieczne reformy na rynkach pracy, usług i produktów, zapewniając wzrost mobilności na rynku pracy i zwiększenie inwestycji w kapitał ludzki. Parlament wzywa rząd Słowacji do zagwarantowania konkurencji, zwłaszcza w takich newralgicznych sektorach jak sektor energetyczny.

Posłowie są zaniepokojeni niskim poparciem obywateli słowackich dla euro. Wzywają zatem władze Słowacji do nasilenia społecznej kampanii informacyjnej na rzecz wyjaśnienia korzyści z wprowadzenia jednej waluty i podjęcia wszelkich koniecznych kroków w celu ograniczenia wzrostu cen w okresie wymiany waluty krajowej na euro.

Parlament wyraził przekonanie, że wszelkie stosowne środki podejmowane przez dane państwo członkowskie ubiegające się o wejście do strefy euro powinny, po opublikowaniu przez Komisję i EBC sprawozdań na temat konwergencji, być brane pod uwagę przez Radę na podstawie odpowiedniej rezolucji Parlamentu i włączane do procesu monitorowania.

Rada Europejska podejmie polityczną decyzję o przyjęciu Słowacji do strefy euro na szczycie 19-20 czerwca. Formalne zatwierdzenie niezbędnych aktów prawnych nastąpi na najbliższym posiedzeniu ministrów finansów państw członkowskich UE.


David CASA (EPP-ED, MT)

Źródło: Serwis prasowy Parlamentu Europejskiego, redakcja polska


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika