Nie musisz jednak mówić czy chodzisz do kościoła, czy planujesz mieć dzieci oraz czy żyjesz w związku bez ślubu.
Dziś rozpoczyna się obowiązkowy Narodowy Spis Powszechny. Na razie możemy spisywać się sami przez internet. Gdy nie zrobimy tego do 7 kwietnia, to do naszych drzwi może zapukać rachmistrz.
Wówczas mamy obowiązek udzielenia mu prawdziwych i szczegółowych informacji m.in. na temat naszej pracy, znajomości języków obcych lub tego, czy planujemy przeprowadzkę do innego miasta.
Za odmowę zapłacimy karę. – O jej nałożeniu i wysokości decyduje sąd. Zgodnie z kodeksem wykroczeń grzywna może wynieść od 20 do 5 tys. zł – mówi w rozmowie z e-prawnik.pl Rafał Surowiec, radca prawny, associate w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.
Podkreśla on jednak, że nie musimy odpowiadać na każde pytanie rachmistrza. Nie musimy zdradzać tego, czy planujemy mieć dzieci oraz ile potomstwa już posiadamy. Naszą tajemnicą pozostanie również wyznanie i to, czy żyjemy z partnerem bądź partnerką na kocią łapę czy w związku małżeńskim. – Podanie tych informacji jest dobrowolne – mówi Surowiec.
Nie musisz wpuszczać rachmistrza za próg
Jeśli nie życzymy sobie rachmistrza w swoim domu, to nie ma on prawa do niego wejść. – Ustawa nie nakłada na nas obowiązku wpuszczenia rachmistrzów do mieszkania, a jedynie obowiązek udzielenia odpowiedzi na pytania – zaznacza radca prawny kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.
Spis przez internet? Wejdź na www.spis.gov.pl lub www.stat.gov.pl i znajdź zakładkę formularze spisowe.
Musimy też wiedzieć, że gdy rachmistrz do nas zapuka, a w danej chwili nie mamy czasu lub ochoty na rozmowę, to możemy się z nim umówić na inny termin, albo powiedzieć mu, że spiszemy się sami przez internet. Taką wymówkę można stosować do 16 czerwca, ponieważ tego dnia kończy się spis internetowy. Jeśli jednak nasze dane nie znajdą się w internetowej bazie do wspomnianego dnia, to rachmistrz znowu może nas odwiedzić.
Bądź podejrzliwy, uważaj na oszustów
Policja przestrzega przed osobami, które podszywając się pod rachmistrzów postanowią nas np. okraść.
Zwracajmy przede wszystkim uwagę na to, czy podający się za rachmistrza ma legitymację i przenośne urządzenie elektroniczne – tzw. hand-held – pozwalające zapisywać podawane przez nas odpowiedzi.
Jeśli mamy wątpliwość co do tożsamości rachmistrza, to możemy zadzwonić z telefonów stacjonarnych pod bezpłatny numer 800 800 800 lub pod 22 44 44 777 z telefonów komórkowych. W drugim przypadku zapłacimy za połączenie według cennika operatora.
Spis powszechny w terminach
Dane zostaną zebrane tylko i wyłącznie na formularzach elektronicznych, w dniach:
– od 1 kwietnia do 16 czerwca 2011 roku w drodze samospisu internetowego, w bezpiecznym połączeniu
sieciowym zostaną udostępnione respondentom formularze elektroniczne,
– od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011 roku ankieterzy statystyczni przeprowadzą spis telefonicznie,
rejestrując na bieżąco odpowiedzi respondentów w formularzach elektronicznych,
– od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011 roku rachmistrzowie spisowi przeprowadzą wywiady w terenie,
wprowadzając na bieżąco dane uzyskane od respondentów do przenośnych urządzeń elektronicznych, tzw. hand-held’ów.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl