Spłata zadłużenia wobec Klubu Paryskiego

Z końcem pierwszego kwartału br. praktycznie zakończone zostanie spłacanie nierynkowego zadłużenia zagranicznego Skarbu Państwa, tj. długu wobec Klubu Paryskiego. W dniu 31 marca br. dokonana została spłata ostatniej raty zadłużenia Polski wobec Klubu Paryskiego o równowartości 886 mln USD (lub równoważnie 657 mln EUR).

Zadłużenie wobec Klubu Paryskiego było wynikiem porozumienia zawartego w kwietniu 1991 r. z 17 krajami wierzycielami o reorganizacji i redukcji polskiego długu (zaciągniętego w latach 70-tych, którego spłacanie zostało przerwane w latach 80-tych). W wyniku porozumienia Polska uzyskała redukcję długu w wysokości odpowiadającej 50% bieżących wartości (NPV) łącznych płatności. Oznaczało to zmniejszenie zobowiązań z tytułu kapitału do poziomu 26,4 mld USD w 1994 r. Porozumienie z 1991 r. przewidywało trzy warianty restrukturyzacji polskiego długu. Zobowiązania w ramach dwóch głównych wariantów (tzw. opcji A i B) stanowiły 99,3% całości zobowiązań wobec Klubu Paryskiego i ich spłacanie zakończone zostało 31 marca br. Pozostała część długu, o równowartości ok. 118 mln USD, w ramach tzw. opcji C (część zobowiązań wobec Japonii) spłacana będzie zgodnie z harmonogramem do 2014 r.

Od 2001 r. Polska rozpoczęła operacje przedterminowej spłaty zobowiązań wobec Klubu Paryskiego. Pierwsza przeprowadzona w 2001 r. dotyczyła Brazylii (3,3 mld USD). W 2005 r. Polska zadeklarowała gotowość spłaty całości pozostałego zadłużenia. Część krajów zgodziła się na tę operację i w rezultacie w 2005 r. spłacono przed terminem zobowiązania o równowartości 5,8 mld USD. Gotowość przedterminowej spłaty całości długu wobec Klubu Paryskiego podtrzymywana była również w latach późniejszych, w efekcie czego w 2008 r. dokonano przedterminowej spłaty zadłużenia wobec Francji o równowartości 0,5 mld USD.

Porady prawne


Spłacenie zadłużenia wobec Klubu Paryskiego oznacza formalnie zakończenie okresu spłacania długu z lat 70-tych wobec wierzycieli rządowych. Do spłacenia pozostaje jeszcze zadłużenie z lat 70-tych wobec banków komercyjnych, w formie obligacji Brady'ego (obecny stan zadłużenia wynosi 340,5 mln USD, termin wykupu w 2024 r.).  

Źródło: www.mf.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika