Sponsorzy dostaną zakaz reklamowania

Firmy, które sponsorują program w telewizji czy audycję radiową, nie będą mogły przy okazji reklamować swoich produktów oraz usług.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedstawiła projekt odświeżonego rozporządzenia w sprawie sposobu sponsorowania audycji lub innych przekazów.

Zmiana prawa jest konieczna, ponieważ wyniki corocznych kontroli prowadzonych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wykazały, że wskazanie sponsora niejednokrotnie zmierza do reklamowania usług, bądź produktów. Ocena taka wynika również z wyników monitoringu programów telewizyjnych prowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej.

W rozporządzeniu czytamy, że wskazanie sponsora nie może mieć charakteru reklamy, zawierać fragmentów przekazu reklamowego ani ruchomej prezentacji produktu lub usługi sponsora.

Porady prawne

Aby nie wprowadzać telewidzów w błąd, wskazanie sponsora powinno zawierać słowo „sponsor” w odpowiednim przypadku i liczbie.

Rozporządzenie reguluje również sposób prezentacji słowa „sponsor”. Napis powinien zajmować płaszczyznę stanowiącą nie mniej niż jedną czwartą powierzchni ekranu w taki sposób, aby tekst wyróżniał się od tła płaszczyzny, był widoczny, czytelny, nieruchomy i umieszczony poziomo.

Nie będziemy musieli odgadywać także, która audycja jest sponsorowana. W dotychczasowej praktyce wskazanie sponsora emitowano przed i po audycji, bez określenia czy dotyczy audycji poprzedzającej czy następującej po komunikacie.

Zaproponowana zmiana zobowiąże nadawcę do podania nie tylko sponsora, lecz również tytułu sponsorowanej audycji.

Informacja o sponsorze będzie mogła być ponadto emitowana 3 razy w programie telewizyjnym i nie więcej niż 10 razy w programie radiowym.

Rozporządzenie znajduje się obecnie na etapie konsultacji. KRRiT czeka na opinie do końca tego tygodnia.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika