Spotkanie RPO w sprawie ofiar wypadków drogowych i bezpieczeństwem ruchu drogowego

W dniu 26 czerwca 2008 r. dr Janusz Kochanowski, Rzecznik Praw Obywatelskich, związku z prośbą współpracującego z Rzecznikiem Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach i Kolizjach Drogowych Alter ego, spotkał się z przedstawicielami różnych instytucji zainteresowanych sytuacją ofiar wypadków drogowych i bezpieczeństwem ruchu drogowego (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Instytut Transportu Samochodowego, Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury, Komendę Główną Policji, Komendę Stołeczną Policji i Katedrę Inżynierii Drogowej Politechniki Gdańskiej).

W spotkaniu udział wzięli również p. Dorota Krzysztoń Główny Koordynator Programu ds. Pomocy Ofiarom Przestępstw i p. Tomasz Frey p.o. Dyrektora Zespołu Prawa Gospodarczego, Danin Publicznych i Ochrony Praw Konsumenta.

Porady prawne

Podczas spotkania Rzecznik zdecydował o zorganizowaniu, we współpracy z wymienionym stowarzyszeniem oraz wskazanymi instytucjami konferencji merytorycznej, poświęconej faktycznym losom ofiar wypadków drogowych.

Podczas konferencji, nie tylko zostanie upamiętniony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, ale również zostanie przedstawimy faktyczne losy ofiar wypadków drogowych, najnowsze badania wpływy wypadków na jakość życia w Polsce oraz działania i rolę różnych instytucji związanych z prezentowanymi zagadnieniami (Policji, Zakładów Ubezpieczeń, biegłych).

Rzecznik Praw Obywatelskich zapoznał się również z przedstawionym przez Alter ego oraz Instytut Transportu Drogowego i Policję projektem Centrum Edukacji Komunikacyjnej w Warszawie.

Jednocześnie zgodził się z uczestnikami spotkania, że niezwykle istotna jest edukacja dla bezpieczeństwa, w tym edukacja już na poziomie szkół podstawowych, uwzględniająca wychowanie komunikacyjne i kwestie prawidłowego reagowania na sytuacje różnego rodzaju zagrożenia (w tym również nie związanego tylko z wypadkami drogowymi, ale z innymi przestępstwami, w tym przestępstwami umyślnymi). Być może warto rozważyć wprowadzenie nowego przedmiotu do szkół.

Rzecznik zapoznał się z planowanymi przez Politechnikę Gdańską badaniami stopnia i zakresu degradacji życia ofiar wypadków drogowych oraz zgodził się na zamieszczenie w kwartalniku BRD słowa wstępnego.

Źródło: www.rpo.gov.pl,

Opr. Dorota Krzysztoń

Główny Koordynator Programu

ds. Pomocy Ofiarom Przestępstw


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika