Stabilność polskiego systemu finansowego
Komunikat po spotkaniu członków Komitetu Stabilności Finansowej z przedstawicielami banków
W dniu 13 października 2008 r. odbyło się w Ministerstwie Finansów spotkanie członków Komitetu Stabilności Finansowej z prezesami banków zrzeszonych w Związku Banków Polskich.
Minister Finansów poinformował o pakiecie aktów prawnych, które wraz z zaproponowanym wcześniej przez NBP pakietem zaufania wzmacniają stabilność finansową kraju. W skład pakietu, o którym mówił Minister, wchodzi: ustawa o Komitecie Stabilności Finansowej, zmiana ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz projektowana ustawa o instrumentach wsparcia dla instytucji finansowych.
Zmiana ustawy o BFG umożliwia zwiększenie poziomu ochrony depozytów do równowartości 50.000 euro (ok. 175.000 złotych). Omówiono także zmiany regulacyjne na poziomie Unii Europejskiej dotyczące polityki płynności, możliwości dokapitalizowania i źródeł finansowania sektora bankowego.
Podczas posiedzenia Komitetu Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego dokonał oceny sytuacji w krajowym systemie finansowym i na rynkach międzynarodowych. Członkowie Komitetu potwierdzili, że sytuacja na rynku finansowym w Polsce jest stabilna i nie ma zagrożeń dla systemu finansowego.
Komunikat
Pomimo zaburzeń na światowych rynkach finansowych, sytuacja gospodarcza Polski jest stabilna i nie ma zagrożeń dla Jej rynku finansowego.
W niedzielę Minister Finansów Jacek Rostowski konsultował się telefonicznie z ministrami finansów państw UE w sprawie decyzji dotyczących przeciwdziałaniu kryzysowi finansowemu, podjętych na Radzie Krajów Strefy Euro w Paryżu, i dalszych decyzji, które zostaną podjęte na Radzie Europy 15 i 16 października br.
Polska zamierza działać wspólnie z innymi krajami UE, aktywnie wdrażając plan uzgodniony w Paryżu. Rada Ministrów spotka się dziś późnym popołudniem, aby przeanalizować szczegóły niedzielnych uzgodnień i określić kierunki działań polskiego rządu na Radzie Europejskiej.
Źródło: www.mf.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?