Staranne przygotowania do zimy

Jednym z zadań Generalnej Dyrekcji Dróg krajowych i Autostrad jest zapewnienie przejezdności na wszystkich dróg krajowych w tym również na drogach ekspresowych i autostradach o łącznej długości ponad 17 tysięcy km, także w okresie zimowym.

Aby temu sprostać, przygotowania do sezonu zimowego rozpoczęły się już latem. Oprócz przeglądów stanu nawierzchni, poboczy czy rowów odwadniających w bazach technicznych przeprowadzono przeglądy techniczne wszystkich pojazdów specjalistycznych służących do utrzymania dróg podczas zimy. Sprawne zarządzanie działaniami interwencyjnymi zapewni 212 profesjonalnych stacji metereologicznych, 300 kamer monitorujących sytuację na drogach, z których obraz dostępny jest na stronie http://www.gddkia.gov.pl/ oraz nadajniki GPS zamontowane we wszystkich pługach, piaskarkach i solarkach. Służby w 16 oddziałach GDDKiA przez cały okres zimowy będą prowadziły akcję odśnieżania dróg, aby zminimalizować utrudnienia dla kierowców, jakie mogą spowodować niesprzyjające warunki pogodowe.

Poszczególnymi działaniami na drogach kieruje 105 Rejonów GDDKiA. Ich zadania to m.in.  skompletowanie sprzętu do zimowego utrzymania dróg, zgromadzenie wystarczającej ilości soli i materiałów uszorstniających, kierowanie akcją zimową i podejmowanie działań interwencyjnych w przypadku wystąpienia wyjątkowo niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Przy wyjątkowo intensywnych opadach śniegu lub zawiewania dróg Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wykorzysta 21 nowoczesnych pługów wirnikowych typu Supra, o dużej wydajności i mobilności.

W sezonie zimowym 2007/2008 na utrzymanie dróg wydano 153 mln zł. Planuje się, że na zbliżający się sezon zimowy 2008/2009 zostaną wydatkowane środki finansowe w wysokości około 200 mln zł, które - przy założeniu występowania średnich warunków pogodowych w zimie - powinny wystarczyć na utrzymanie sieci dróg krajowych w przyjętych standardach.

Środki sprzętowe, jakimi dysponuje GDDKiA do zimowego utrzymania dróg na sezon zimowy 2008/2009, to:

  • Solarki - 940 sztuk

  • Piaskarki - 130 sztuk 

  • Pługi - 2100 sztuk

  • Pługi wirnikowe - 164 sztuki w tym Supra - 21

  • Unimogi - 68 sztuk

Na sezon zimowy 2008/2009 planuje się zużyć:

  • 337 tys. ton soli drogowej

  • 2,5 tys. ton chlorku wapnia

  • 118 tys. ton materiałów uszorstniających

GDDKiA planuje także ustawić 950 km zasłon przeciwśnieżnych.

Standardy utrzymania dróg krajowych w sezonie 2008/2009

Zgodnie z Zarządzeniem Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie zasad zimowego utrzymania dróg krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w sezonie 2008/2009, drogi krajowe utrzymywane będą w czterech standardach:
- w standardzie II podwyższonym - około 4 tys. km
- w standardzie II - około 10 tys. km
- w standardzie III - około 3,0 tys. km
- w standardzie  V   około 18 km

Ze względu na ograniczone środki finansowe, na drogach krajowych będących pod nadzorem GDDKiA nie stosuje się I standardu, ponieważ średni koszt utrzymania 1 km drogi w tym standardzie jest 3-krotnie wyższy od kosztu utrzymania dróg w II standardzie. I standardem będą objęte jedynie koncesyjne odcinki autostrad.

 

Punkt Informacji Drogowej (PID)

W centrali Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jak i we wszystkich jej oddziałach funkcjonują całodobowo Punkty Informacji Drogowej (PID), które zbierają z podległych jednostek informacji o stanie dróg i warunkach ruchu (nie tylko w okresie zimowym) oraz informują użytkowników dróg i media o istniejących i przewidywanych warunkach ruchu na sieci dróg krajowych zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Numery telefonów PID dostępne są na stronie http://www.gddkia.gov.pl/.

Zaawansowane technologie elektroniczne

Pracujące na drogach krajowych pługi, piaskarki i solarki będą na bieżąco monitorowane przez Centralę w Warszawie. System GPS wykorzystując łączność satelitarną poinformuje zarządcę drogi o miejscu, w którym znajduje się dana jednostka (pług, solarka, piaskarka) oraz o rodzaju wykonywanej pracy (płużnie, posypywanie, postój).
Na potrzeby wszystkich użytkowników dróg na stronie http://www.gddkia.gov.pl/ zostanie uruchomiona mapa przejezdności dróg krajowych. Będzie aktualizowana na bieżąco.

Źródło: www.gddkia.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika