Stawki karty podatkowej na 2019 rok

Stawki karty podatkowej obowiązujące w 2019 r., w porównaniu z 2018 r., uległy podwyższeniu o ok. 1,7%.

Obwieszczenie MF

Z dniem 30 listopada 2018 r. w Monitorze Polskim ogłoszono obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 23 listopada 2018 r. w sprawie stawek karty podatkowej i kwoty, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług, z wyjątkiem świadczeń dla ludności, oraz kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy, obowiązujących w 2019 r. (M. P. z 2018 r. poz. 1172).

Porady prawne

Co określono w obwieszczeniu?

Określono w nim:

  • wysokość kwoty, o której mowa w objaśnieniach do załącznika nr 3 część I pkt 4 do ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (tj. kwoty rocznego przychodu, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług - np. w zakresie robót budowlanych - poza świadczeniami dla ludności - można wykonywać dla innych odbiorców poza świadczeniami dla ludności - 66 231 zł przychodu w 2019 roku), oraz stawek karty podatkowej;
  • wysokość kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów proboszczów;
  • wysokość kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów wikariuszy.

Podatnicy mają czas do 20 stycznia 2019 roku na zgłoszenie decyzji ws. formy opodatkowania zarobków. NIektórzy z nich, określeni przepisami, mogą wybrać kartę.

Dla każdego podatnika rozliczającego się w formie karty podatkowej stawki podatku płaconego w formie karty podatkowej ustala w decyzji właściwy naczelnik urzędu skarbowego na podstawie danych przedstawionych przez podatnika w formularzu PIT-16 oraz kwot określonych w tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika