Świąteczne zakupy w Europie

Do Wigilii pozostał już niecały miesiąc. W natłoku pracy oraz załatwiania spraw bieżących na ogół zapominamy odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się w świąteczne upominki. Wielu z nas, pragnąc uniknąć ustawiania się w przedświątecznych kolejkach, udaje się na zakupy do Internetu. Kupowanie metodą on-line mogą okazać się rzeczywiście dobrym sposobem na znalezienie odpowiednich prezentów w bezstresowej atmosferze.

Każdy z nas, kto próbował nie poddać się zakupowemu szaleństwu, wie, iż po przekroczeniu progu centrum handlowego, nie jest to do końca możliwe. Mnożące się bez końca promocje oraz ogólnie panujący rozgardiasz i gwar wydają się być już na stałe wpisane w to, co zwykliśmy rozumieć pod pojęciem świątecznych zakupów. Nie dziwi zatem fakt, iż niektórzy z nas wybierają wygodniejsze acz nie zawsze do końca pewne, zakupy w Internecie. Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji w okresie, kiedy tak bardzo zależy nam na czasie, warto trzymać się kilku podstawowych zasad.

Oto kilka praktycznych porad, jak nie dać się usidlić zakupowym zasadzkom nie tylko w Internecie:

  • Zróbmy na początek listę zakupów. O wiele łatwiej będzie nam przetrząsać zasoby sieci.

  • Święta to czas rozlicznych ofert specjalnych, promocji i obniżek. Pamiętajmy, aby uważnie zapoznawać się z warunkami sprzedaży oraz promocji. Unikniemy w ten sposób nieporozumień i rozczarowań.

  • Jeżeli przedmiotem naszego pożądania okaże się produkt oferowany przez witrynę zagraniczną, sprawdźmy szczegóły dostawy. Nie zapominajmy również, iż w okresie przedświątecznym czas dostarczania przesyłek wydłuża się.

  • Pamiętajmy, iż zawsze możemy reklamować wadliwy towar na podstawie jego niezgodności z umową. Reklamacje uwzględnia się nawet w dwa lata od momentu zakupu.

  • W zasadzie już w momencie podjęcia decyzji o zakupie dobrze jest upewnić się, czy sprzedawca podaje swoje pełne dane kontaktowe oraz adres stacjonarny. Jeżeli sprzedawca zaniedba jakikolwiek obowiązek informacyjny, okres odstąpienia od umowy wydłuża się do trzech miesięcy

  • Jeśli już decydujemy się na uruchomienie procedur reklamacyjnych, powinniśmy pamiętać o przesłaniu dowodu zakupu, opisaniu wady oraz sprecyzowaniu naszych roszczeń. W zależności od okoliczności sprawy, możemy domagać się naprawy towaru, wymiany, niekiedy nawet zwrotu pieniędzy lub obniżenia ceny.

  • Nie każdy wie, iż podczas zakupów w sieci obejmuje go dodatkowa ochrona prawna. Przysługuje nam bowiem minimum 7 dni na odstąpienie od umowy (w Polsce - 10 dni, w Niemczech - 14). Sprzedawca ma obowiązek o tym informować.

  • Jeśli kupujemy na aukcji przez licytację, prawa dotyczące umów zawieranych na odległość nie obowiązują

  • W przypadku, gdy dokonujemy zamówienia, później natomiast chcemy zrezygnować z zakupu, powinniśmy czym prędzej anulować zamówienie.

  • Sprawdzajmy w miarę możliwości stan nadsyłanych paczek. Jeżeli odebrana przesyłka okaże się być wadliwa, spiszmy protokół uszkodzenia, oczywiście koniecznie w obecności listonosza.

  •  Amatorzy zakupów w USA powinni liczyć się z  naliczaną niekiedy opłatą "handling", (przygotowanie towaru do wysyłki), kosztami przesyłki oraz doliczeniem kosztów przelewów.

Jeżeli jednak mimo wszystko nie zamierzamy korzystać z dobrodziejstw Internetu, a kupujemy poza granicami naszego kraju, także powinniśmy uzbroić się we wzmożoną czujność. Wiele osób już teraz planuje zabrać w podróż pakunki świąteczne.

Decydując się na samolot, pamiętajmy, aby stosować się do kilku praktycznych wskazówek:

  • Przed wejściem na pokład uważnie zapoznajmy się z regulaminem linii lotniczych. Przewoźnicy zazwyczaj podają listę rzeczy, za które nie zobowiązuje się ponosić odpowiedzialności materialnej.

  • Niezależnie od tego i tak nie polecamy raczej pakować biżuterii, sprzętu elektronicznego (od laptopa po maszynkę do golenia), kluczy, pieniędzy czy też innych wartościowych przedmiotów do bagażu rejestrowanego. W przypadku ich zaginięcia nie otrzymamy odszkodowania. Prezenty przedstawiające dużą wartość materialną bądź przedmioty nam bliskie umieśćmy lepiej w bagażu podręcznym.

  • Zupełnym wyjątkiem od reguł przewozu są alkohole oraz kosmetyki; nie wolno zabierać ich na pokład samolotu o tyle, o ile nie zostały zakupione w strefie wolnocłowej oraz zapakowane w specjalnie opieczętowane torby.

Więcej informacji: www.konsument.gov.pl  

Źródło: Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK) - www.konsument.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika