System rentowy mundurowych do zmian. Oto założenia

Dwie grupy niezdolności do pełnienia służby na wzór systemu powszechnego - to główny pomysł MSW na reformę rent mundurowych.

Projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zakłada wprowadzenie dwóch kategorii: niezdolny do służby oraz niezdolny do służby ze znacznym ograniczeniem sprawności organizmu. Propozycja ta znalazła się w projekcie założeń projektu ustawy o funkcjonowaniu komisji lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Propozycja MSW to wprowadzenie,na wzór systemu powszechnego ubezpieczeń społecznych, w miejsce obecnych trzech grup inwalidzkich, dwóch kategorii niezdolności do pełnienia służby. Ten projekt już został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów, a Ministerstwo chce, by jeszcze w listopadzie trafił do Rady Ministrów. Wejście w życie tych zmian oznaczałoby likwidację tzw. III grupy inwalidzkiej - niezdolny do służby, ale zdolny do pracy.

Porady prawne

Wymiar renty, według projektu, ma pozostać bez zmian, czyli na dotychczasowym poziomie. Dla kategorii niezdolny do służby ze znacznym naruszeniem sprawności organizmu - to 80 proc. podstawy wymiaru, a dla kategorii niezdolny do służby - 70 proc. Tak, jak do tej pory, świadczenie rentowe z tytułu niezdolności do służby będzie zwiększane o 10% podstawy wymiaru, gdy niezdolność do służby powstała wskutek wypadku lub choroby zawodowej pozostającej w związku z właściwościami lub warunkami służby. Ponadto osoba niezdolna do służby nadal będzie mogła ubiegać się o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego, jeśli zostanie orzeczona wobec niej niezdolność do samodzielnej egzystencji.

Podstawa wymiaru renty z tytułu niezdolności do służby też nie zostanie zmieniona, więc po wejściu w życie zmian podstawą wymiaru przyznanego świadczenia rentowego funkcjonariuszom nadal będzie pensja na ostatnio zajmowanym stanowisku. Z kolei w stosunku do żołnierzy zawodowych, podstawą wymiaru będzie uposażenie należne w ostatnim miesiącu pełnienia służby.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika