Sześciolatki do szkoły dopiero za dwa lata
Do roku 2014 rodzice mają sami decydować, czy wysłać dziecko do podstawówki.
Takie rozwiązanie proponuje resort edukacji w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Dokument przekazano do konsultacji społecznych.
Po pierwsze nowela zakłada przedłużenie o dwa lata okresu, w którym rodzice podejmują decyzję o rozpoczęciu przez dziecko sześcioletnie edukacji szkolnej. Oznacza to, że o rozpoczęciu nauki w szkole dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice.
Dopiero od 1 września 2014 roku wszystkie dzieci sześcioletnie mają zostać objęte obowiązkiem szkolnym. Oznacza to, że dzieci urodzone w 2008 roku i w latach kolejnych będą rozpoczynały naukę w szkole w wieku sześciu lat.
Ministerstwo informuje jednocześnie, że dzieci pięcioletnie nadal będą objęte obowiązkiem uczestnictwa w wychowaniu przedszkolnym.
Maluchy urodzone w latach 2006 i 2007, których rodzice nie poślą do szkoły w wieku sześciu lat, będą chodzić do przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych w szkołach. Zostanie dla nich opracowany program rozszerzający zdobytą wcześniej wiedzę i umiejętności.
Według resortu w podjęciu decyzji o zapisaniu sześciolatka do klasy pierwszej rodzicom ma pomagać informacja o poziomie przygotowania dziecka do edukacji szkolnej, przygotowana przez nauczyciela w przedszkolu.
- Cywilizacyjna zmiana, jaką jest jak najwcześniejsze objęcie dzieci zorganizowaną edukacją, zapewnia im szybszy rozwój, wcześniejsze odkrywanie ich talentów i korygowanie ewentualnych deficytów. Chcemy, aby pod tym względem polskie dzieci miały warunki porównywalne z ich europejskimi rówieśnikami – twierdzi MEN.
W większości krajów europejskich naukę podejmują dzieci sześcioletnie i młodsze np. od 4. roku życia w Irlandii Północnej i Luksemburgu; od 5. roku życia w Anglii, Holandii, na Łotwie, w Szkocji, Walii i na Węgrzech; od 6. roku życia w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, na Litwie, w Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii i we Włoszech.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?