Sześciolatki do szkoły o rok później

Resort edukacji chce przesunięcia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Mają iść do szkoły dopiero od września 2013 roku.

Ministerstwo podkreśla, że jeszcze nie wszystkie szkoły są przygotowane na przyjęcie maluchów. – Aby umożliwić wszystkim samorządom dobre przygotowanie, należy o rok wydłużyć okres, w którym rodzice podejmują decyzję o rozpoczęciu edukacji szkolnej dzieci sześcioletnich – podkreśla resort.

Taka propozycja zostanie przedstawiona nowemu Parlamentowi:

 • Wszystkie sześciolatki podejmą naukę w szkole od września 2013 roku.
 • Od września 2012 roku wszystkie pięciolatki, tak jak obecnie, będą korzystały z edukacji przedszkolnej.
 • Od września 2012 roku każde dziecko sześcioletnie, które na podstawie decyzji rodziców nie pójdzie do I klasy, tak jak obecnie, będzie kontynuować edukację przedszkolną w sposób dostosowany do jego potrzeb rozwojowych.

Ministerstwo przypomina, że przekazana przez nauczyciela przedszkola informacja o poziomie przygotowania dziecka do edukacji szkolnej ma ułatwić rodzicom podjęcie decyzji o zapisaniu pociechy do pierwszej klasy.

Informacje o oferowanych warunkach nauki i opieki w szkole podstawowej rodzice uzyskują natomiast od samorządu gminnego i dyrektora szkoły podstawowej. – Rodzice także mają prawo wpływać na przyjmowane w szkole rozwiązania organizacyjne dotyczące edukacji ich dzieci. Warto, aby zawczasu z tego prawa korzystali – czytamy na stronie resortu.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • Oli1 2013-10-09 13:30:11

  moje dzieci też chodzą od 2,5roku i rozwijają się świetnie, obecnie moja 6 letnia córka, urodzona w listopadzie uczy się w pierwszej klasie i świetnie sobie radzi, a o ile się orientuję to zerówka jest chyba bezpłatna? o co tyle krzyku? trzeba było posyłać dzieci to się buntowaliście, teraz nie będzie trzeba też się buntujecie, to w końcu o co wam chodzi???????

 • mamusia 2013-10-09 10:02:28

  Moje pociech już jako 2,5-latki zaczęły edukację przedszkolną i było i jest super lepiej jak dzieci wychowują sie wsród rówieśników a nie starszych babć i dziadków

 • Kopernik 2013-10-07 20:59:13

  Kiełbasa wyborcza prawie dałem się nabrać.

 • barbarossaw 2013-10-07 19:13:30

  A dlaczego zmuszana jestem do posyłania dziecka obecnie 5-letniego do przedszkola przez 2 lata płacąc ciężko zarobione pieniądze?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika