Szkolny Punkt Konsultacyjny w Londynie

Dzieci Polaków mieszkających w Londynie będą miały łatwiejszy dostęp do nauki w języku ojczystym. Od kwietnia w stolicy Wielkiej Brytanii rozpocznie działalność Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej.

Punkt zostanie powołany na mocy Zarządzenia Minister Edukacji Narodowej, Pani Katarzyny Hall, które jest realizacją zapisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 2 września 2004 r. w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą (Dz. U. nr 194, poz. 1986).
Placówka będzie utworzona na bazie Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. Jana Pawła II., powołanej w 2006 r. z inicjatywy Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskiego za Granicą.

Powołanie Szkolnego Punktu Konsultacyjnego pozwoli uczniom na uzupełnienie edukacji w zakresie szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego. W nowo powołanej placówce, która dysponuje bardzo dobrymi warunkami lokalowymi, nauczaniem dzieci i młodzieży będą zajmować się wykwalifikowani nauczyciele.
Zaletą Punktu jest też jego dogodne usytuowanie. Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Jana Pawła II mieści się w Phoenix High School na zachodnich obrzeżach centrum Londynu w licznie zamieszkałej przez Polaków dzielnicy Hammersmith & Fulham.

Do tej pory polskie dzieci w Londynie miały możliwość uczęszczania do Zespołu Szkół przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej. W zajęciach uczestniczy tam ok. 250 uczniów. Od kilku lat wzrasta jednak liczba polskich emigrantów, w związku z czym placówka nie jest w stanie przyjąć obecnie więcej dzieci. Z wnioskiem o utworzenie Szkolnego Punktu Konsultacyjnego przy Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie wystąpił właśnie Dyrektor Zespołu Szkół dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przebywających za Granicą.

Dzieci Polaków, przebywających w Wielkiej Brytanii, realizują obowiązek szkolny w szkołach brytyjskich. Oczekiwania rodziców są jednak takie, aby stworzyć tym dzieciom możliwość uczęszczania do polskiej szkoły, realizującej uzupełniający plan nauczania. Umożliwi im to po powrocie do Polski, płynne wdrożenie się do obowiązków w polskiej szkole.

Porady prawne

Źródło: www.men.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika