Szybciej CEPiK 2.0

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustawach przyspieszają wejście w życie przepisów dotyczących systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0), w zakresie odnoszącym się do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Cel ustawy z dnia 15 września 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw

Celem ustawy z dnia 15 września 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw jest przyspieszenie wejścia w życie przepisów umożliwiających wdrożenie Systemu Informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0), w zakresie przebudowy i modernizacji centralnej ewidencji pojazdów (CEP), co ma przyczynić się do poprawy jakości danych oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego i obrotu pojazdami. Zgodnie z pierwotnym założeniem, uruchomienie systemu i jego wszystkich funkcjonalności miało nastąpić w jednym czasie – z dniem 4 czerwca 2018 r.

W efekcie działań podjętych w zakresie realizacji projektu i przyjęcia etapowego podejścia do wdrożenia Systemu CEPiK 2.0, potwierdzono stan zaawansowania prac projektowych i możliwość przyspieszenia wdrożenia systemu w zakresie centralnej ewidencji pojazdów. Z uwagi na powyższe, omawiana nowelizacja przewiduje zmianę terminu wejścia w życie poszczególnych przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, z dnia 4 czerwca 2018 r., co do zasady, na dzień 13 listopada 2017 r.

W związku z przyspieszeniem terminu wdrożenia zmodernizowanego systemu w zakresie centralnej ewidencji pojazdów, uzupełniono zidentyfikowane w toku prac projektowych luki oraz dokonano niezbędnych zmian dostosowawczych. Doprecyzowano zakres danych zawartych w centralnej ewidencji pojazdów oraz przepisy dotyczące postępowań w sprawie rozliczania sprawozdań z pobranych i przekazanych lub uiszczonych opłat ewidencyjnych. Uzupełniono katalog podmiotów uprawnionych do wglądu do centralnej ewidencji kierowców o Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, a także wyeliminowano bariery prawne dla udostępnienia danych z ewidencji w portalu internetowym danepubliczne.gov.pl i dalszego ich wykorzystywania przez każdego zainteresowanego. Nowelizacja wprowadziła również możliwość zatrzymywania przez Straż Graniczną – analogicznie do uprawnienia Policji – dowodów rejestracyjnych pojazdów.

Porady prawne

Kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać?

Ustawa wejdzie w życie, co do zasady, z dniem 13 listopada 2017 r. W drodze wyjątku, przepisy zobowiązujące producentów i importerów pojazdów do przekazywania danych do katalogu marek i typów pojazdów homologowanych wejdą w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ogłoszenia, przepisy upraszczające postępowanie w sprawie zwrotu nadpłaconej opłaty ewidencyjnej wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, a przepisy dotyczące migracji danych wejdą w życie z dniem 20 października 2017 r.

Zmiany do ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej

Ustawa z dnia 15 września 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw wprowadza także zmiany między innymi do ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej.

Strażnicy graniczni będą mogli zatrzymać dowód rejestracyjny

Projekt rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, który trafił do uzgodnień międzyresortowych pozwoli strażnikom granicznym na zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Nowe rozporządzenie służy dostosowaniu  przepisów do nowej ustawy Prawo o ruchu drogowym z 15 września 2017 r. Przewidziała ona, że Straż Graniczna otrzyma uprawnienia związane z kontrolą pojazdów. Funkcjonariusze SG będą mogli samodzielnie zatrzymać dowód rejestracyjny w takich samych przypadkach, w jakich mogą robić to policjanci, m.in. jeśli pojazd zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu albo narusza wymagania ochrony środowiska.

Dotychczas, jeśli np. podczas rutynowej kontroli na granicy, funkcjonariusze SG stwierdzili, że dany samochód stanowi zagrożenie, dowód rejestracyjny mógł być zatrzymany tylko przez policjanta. Wiązało się to z niepotrzebnym czekaniem i marnowało czas funkcjonariuszy obu służb. Nowe przepisy przyspieszą ten proces i ograniczą zbędne koszty.. Funkcjonariusze SG będą mogli wykonać więcej kontroli, a policjanci nie będą musieli przyjeżdżać na miejsce tylko po to, aby zatrzymać dowód rejestracyjny.


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika