Tajemniczy rządowy program termomodernizacji

Rusza rządowy program termomodernizacji #PolskaBezSmogu 2018-2027

Poprawa jakości powietrza w Polsce, sytuacji mniej zamożnych gospodarstw domowych oraz efektywności energetycznej Polski – to główne cele ogłoszonego przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz wiceministra przedsiębiorczości i technologii Piotra Woźnego rządowego programu termomodernizacji.

"Walka o czyste powietrze jest jednym z priorytetów rządu. Dzisiaj zaczynamy walkę o czyste paliwo, o lepsze piece, ale zwłaszcza o nasze cieplejsze domy poprzez szeroko zakrojony ogólnopolski program ocieplania budynków, po to, aby w domach było cieplej a wokół nas było czyste powietrze" – powiedział premier podczas czwartkowej konferencji prasowej w Kancelarii Premiera. 

Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste – stwierdził premier. Zdaniem Prezesa Rady Ministrów, nie ma nic ważniejszego od ciepłego domu czy czystego powietrza, z którego każdy mógłby korzystać.

Czystego powietrza w Polsce zaczęło brakować nie niedawno, a właściwie 20-30 lat temu, a nawet wcześniej. Przez lata zaniedbań te czyste powietrze w wielu sytuacjach było towarem deficytowym – stwierdził Mateusz Morawiecki. Szef rządu zaznaczył, że dom nieocieplony zużywa dwa razy więcej węgla do ogrzania niż dom ocieplony.

Premier podkreślił, że walka o czyste powietrze w Polsce jest dla mnie jednym z priorytetów rządu, dlatego dzisiaj w krótkim czasie przedstawiamy program termomodernizacji, który ma na celu doprowadzenie do tego, aby powietrze było czyste. 

Mateusz Morawiecki podziękował wszystkim alarmom smogowym i organizacjom pozarządowym za wieloletnie i wytrwałe działanie z nadzieją, że kiedyś ktoś się zajmie tym problemem.

Dzisiaj zaczynamy walkę o czyste paliwo, o lepsze piece, ale zwłaszcza o nasze cieplejsze domy poprzez szeroko zakrojony ogólnopolski program ocieplania budynków, po to, aby w domach było cieplej, a wokół nas było czyste powietrze – dodał premier.

Minister Woźny podkreślił natomiast, że jakość powietrza którym oddychają Polacy to efekt wieloletnich zaniechań i zaniedbań. 

"Dziś robimy milowy krok w walce o czyste powietrze w Polsce. Chcemy poprawić jakość powietrza w Polsce, chcemy poprawić jakość życia mniej zamożnych gospodarstw domowych i chcemy też poprawić efektywność energetyczną Polski. Wszystko po to, żeby Polacy wydawali mniej na energię cieplną, a budżety domowe były w mniejszym stopniu obciążone kosztami ogrzewania" – zaznaczył. 

Porady prawne

Na czym ma polegać rządowy program termomodernizacji?

Rządowy program termomodernizacji zakłada wsparcie finansowe gospodarstw domowych o dochodach poniżej minimum socjalnego korzystających z paliw stałych dla potrzeb ogrzewania. Uruchomiony zostanie także program powszechnej termomodernizacji budynków mieszkalnych, który przewidywać będzie oddzielne instrumenty dla mniej i bardziej zamożnych gospodarstw domowych. Mniej zamożne gospodarstwa domowe w Polsce mogą liczyć na sfinansowanie ze środków publicznych 100% kosztów termomodernizacji ich budynków. Dla bardziej zamożnych Polaków wprowadzona zostanie możliwość skorzystania z preferencyjnych kredytów i pożyczek.  

Infografika

Podczas konferencji podkreślono, że w rankingu Światowej Organizacji Zdrowia, na liście 50 miast z najbrudniejszym powietrzem w Europie, znajdują się aż 33 polskie miasta. W samej pierwszej dziesiątce uplasowało się aż 7 polskich miast. Dlatego pierwszym krokiem w realizacji programu jest podpisanie porozumienie z jednym z tych miast, Skawiną. Uruchomione zostanie tam Laboratorium Skawina, w którym zostaną ocieplone wszystkie budynki mieszkalne, w których żyją mniej zamożni obywatele miasta i gminy. Działanie to sfinansowane zostanie w 100% ze środków publicznych znajdujących się w dyspozycji rządu, samorządu województwa i samorządu gminy. Do współpracy zostaną zaproszone także inne samorządy.

Infografika

Minister Woźny zapewnił, że są zabezpieczone środki budżetowe na zrealizowanie identycznych przedsięwzięć z udziałem 23 miast z niechlubnej listy WHO, o liczebności do 100 tys. mieszkańców. Jak zaznaczył takich miast – łącznie ze Skawiną – jest 22, a ich terenie mieszka ponad 770 tys. Polaków.

"W  najbliższych miesiącach chcemy rozmawiać z władzami tych gmin i ustalać warunki zawarcia takich porozumień, w tym wysokość wkładów poszczególnych stron przedsięwzięcia. Jesteśmy przekonani, że ani rząd ani samorząd nie rozwiąże samodzielnie problemu zanieczyszczonego powietrza. Tylko wspólnym wysiłkiem i koordynacją podejmowanych działań jesteśmy w stanie poprawić jakość powietrza którym oddychają nasze dzieci, rodzice, dziadkowie i my sami" - dodał.  


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika