Ruszył rządowy program „Tarcza dla pogranicza”

Od 24 kwietnia przedsiębiorcy z województwa lubelskiego i podlaskiego mogą ubiegać się o rządową pomoc w ramach programu "Tarcza dla pogranicza". Na złożenie wniosku zainteresowani mają czas do 23 czerwca br. Łączna wartość programu to ok. 100 mln zł.

- "Pamiętamy o przedsiębiorcach z województw lubelskiego i podlaskiego, którzy w związku z sytuacją na granicy z Białorusią mieli utrudnioną możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. Od dzisiaj będą oni mogli składać wnioski o wsparcie finansowe" - powiedział wiceminister Grzegorz Piechowiak.

„Tarcza dla pogranicza” ma na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom ekonomicznym wprowadzenia w okresie wrzesień 2021 r. – czerwiec 2022 r. stanu wyjątkowego i czasowego zakazu przebywania na części obszarów województwa podlaskiego i lubelskiego. 

Porady prawne

Warunki udzielenia rządowej pomocy

Przedsiębiorcy, którzy chcą uzyskać wsparcie, powinni w ciągu 60-ciu dni złożyć wniosek do odpowiedniego kompetencyjnie wojewody i spełnić warunki określone w zasadach do programu.  Wypłatą rządowego wsparcia będzie się zajmował Polski Fundusz Rozwoju. 

Warunkiem uzyskania wsparcia jest wykazanie spadku przychodów ze sprzedaży o co najmniej 25% w stosunku do analogicznego miesiąca okresu referencyjnego. Wojewoda wydaje decyzję w sprawie udzielenia wsparcia finansowego w terminie 30 dni od dnia złożenia przez wnioskodawcę kompletnego i poprawnego wniosku.

Kto może ubiegać się o wsparcie?

O wsparcie finansowe mogą ubiegać się przedsiębiorcy prowadzący działalność:

  • gospodarczą w zakresie gastronomii;
  • organizatora turystyki lub podmiotu ułatwiającego nabywanie powiązanych usług turystycznych;
  • pilota wycieczek lub przewodnika turystycznego; 
  • w zakresie wypożyczania i dzierżawy sprzętu turystycznego i rekreacyjnego 
  • a także przedsiębiorcy lub rolnicy świadczący usługi hotelarskie oraz usługi pilotów wycieczek i przewodników turystycznych.

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika